Katecheza w szkole? Uczniowie głosują nogami
1 na 5 uczniów elbląskich podstawówek nie chodzi na lekcje religii. W szkołach ponadpodstawowych ta statystyka wygląda odwrotnie: na szkolną katechezę uczęszcza 1 na 4 uczniów. Są klasy, w których lekcji religii nie ma, bo... nie ma chętnych. Patrzymy na dane dotyczące liczby uczniów szkół prowadzonych przez elbląski Urząd Miasta, którzy zadeklarowali udział w szkolnej katechezie.
Trwają Elbląskie Dni Przedsiębiorczości. Dziś o zmianach klimatu
W Elbląskim Parku Technologicznym Trwają Elbląskie Dni Przedsiębiorczości. Dziś (14 listopada) w ramach wydarzenia elbląska młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących zmian klimatycznych. Zobacz zdjęcia.
Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej już w AMiSNS
Na początku listopada w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (ul. Lotnicza 2) został uruchomiony Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej w Elblągu. Księgozbiór jest dostępny dla wszystkich czytelników zainteresowanych problematyką medyczną i naukami pokrewnymi.
Skradziony w Andorze, odzyskany w Grzechotkach
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach odzyskali skradzionego w Andorze volkswagena. Szacunkowa wartość auta wynosi 70 tys. zł.
Biletomaty w tramwajach. Mission impossible?
W elbląskich autobusach istnieje możliwość zakupu biletu w biletomacie. W tramwajach nie. Pytamy, czy w planach jest zakup i wyposażenie tramwajów w te przydatne dla pasażerów urządzenia.
Posłużył się podrobionym prawem jazdy
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach podczas odprawy ujawnili podrobione prawo jazdy. Dokument do kontroli przedstawił obywatel Niemiec, narodowości rosyjskiej.
"Czyste Powietrze" - spotkanie dla mieszkańców
Z okazji Dnia Czystego Powietrza prezydent Elbląga zaprasza mieszkańców miasta na spotkanie, które odbędzie się 14 listopada w Ratuszu Staromiejskim (ul. Stary Rynek 25) w sali 100, w godz. 12-14.
Padła ofiarą oszustwa nigeryjskiego. Policjanci apelują o rozsądek
Mieszkanka powiatu elbląskiego padła ofiarą oszustwa nigeryjskiego. Kobieta nawiązała romans przez Internet. Poznała „amerykańskiego żołnierza”, któremu wpłaciła ponad 8 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają i apelują o rozsądek.
Japończyk przez zieloną granicę do Rosji
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Braniewie zatrzymali Japończyka, który pieszo szedł w kierunku granicy polsko-rosyjskiej.
Koszyk dość stabilny (Koszyk inflacyjny portElu)
Kolejny miesiąc, kolejny koszyk inflacyjny portElu. Za nasze zakupy zapłaciliśmy nieznacznie więcej niż ostatnio.
Policjanci z Elbląga podsumowali miniony weekend
Podczas minionego weekendu policjanci prewencji interweniowali 113 razy. Na ulicach wylegitymowali 346 osób. Do wytrzeźwienia trafiło 8 mężczyzn. Nałożono 27 mandatów, 96 razy pouczano i skierowano do sądu 2 wnioski o ukaranie.
Wspomnienie KS Orzeł o Helenie Pilejczyk
Była wyjątkowym sportowcem i niesamowitym człowiekiem. Zawsze będziemy dawali ją za przykład młodym panczenistom. Kochała ten sport i była jego największą ambasadorką. Helenę Pijelczyk żegna Klub Sportowy Orzeł.
Chciał sprawdzić czujność funkcjonariusza SG
Na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach zatrzymano podróżnego, który przywiózł ze sobą podrobiony kirgiski dowód rejestracyjny.
W tym tygodniu portEl poleca: Scena przy stoliku, wystawa malarstwa i oprowadzanie w Galerii EL
Jest poniedziałek (13 listopada), a my przedstawiamy najciekawsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Tych, którzy nie mają czasu na gotowanie lub zwyczajnie tego nie lubią, zachęcamy do skorzystania z Na Wynos. Znajdziecie tutaj bogatą ofertę elbląskich restauracji. Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY.
Senator Jerzy Wcisła: Żegnaj, Lusiu!
Była dla mnie uosobieniem determinacji, hartu i pogody ducha. Wczoraj (12 listopada) Elbląg stracił Helenę Pilejczyk. Łyżwiarkę. Najsłynniejszą swoją olimpijkę.
Galeria pod psem i kotem (Odc.285)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to?, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
"Młodzież wróci do szkół zdrowa i wypoczęta" (Głos z przeszłości, odc. 117)
- W Elblągu zabroniono ze względów sanitarnych osobom prywantnym wyrobu i sprzedaży lodów – informowała prasa w 1950 roku.
Elblążanie uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości
Kilka tysięcy osób wzięło udział w elbląskich obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przemaszerowali spod katedry św. Mikołaja pod Pomnik Twórców Niepodległości, gdzie przedstawiciele władz, stowarzyszeń, służb mundurowych, organizacji, a zwykli także mieszkańcy złożyli kwiaty, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Zobacz zdjęcia.
Rada Regencyjna - zapomniani twórcy niepodległości
Arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, Zdzisław Lubomirski oraz Józef Ostrowski. Trójka Polaków tworzyła Radę Regencyjną - organ władzy Królestwa Polskiego w trakcie I wojny światowej. 7 października 1918 r. ogłosili niepodległość państwa polskiego, 11 listopada przekazali władzę wojskową w kraju Józefowi Piłsudskiemu.
Zamechowskie wyróżnienia, odznaczenia oraz nagrody pracownicze
W Zamechu funkcjonował rozbudowany system pozafinansowych wyróżnień pracowniczych, do których zaliczały się pochwały przekazywane osobiście lub za pośrednictwem Radio-Studia lub na łamach „Głosu Zamechu”, podziękowania pisemne, listy pochwalne i gratulacyjne, dyplomy uznania, odznaki. Oczywiście tam, gdzie to miało zastosowanie, towarzyszyły one też nagrodom finansowym i awansom. Bardzo szczegółowo definiował to opublikowany w lutym 1978 r. „System wyróżnień pracowniczych w Zamechu”. Ten artykuł jest próbą ukazania „w pigułce” przykładów działania tego systemu, który był częścią zamechowskiej kultury organizacyjnej.























