UWAGA!

Światowid
Grillowe pożegnanie lata (Wakacyjne grillowanie, odc. 6)

Grillowe pożegnanie lata (Wakacyjne grillowanie, odc. 6)

2015-08-29 12:57

Późne lato to czas zbiorów – wspaniałych owoców, a przede wszystkim warzyw. Z pewnością wiele z nich trafi na nasze ogrodowe ruszty, znakomicie wkomponowując się w grillowe menu. Jednak okres grillowy powoli się kończy. Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem wrócimy do codziennej rutyny. Ale może przynajmniej w kontekście jedzenia i zakupów zmienimy nieco nawyki?

Kilka steków nie zaszkodzi… (Wakacyjne grillowanie, odc. 5)

Kilka steków nie zaszkodzi… (Wakacyjne grillowanie, odc. 5)

2015-08-22 10:57

 Lato jeszcze w pełni, wakacje nadal trwają. Jeżeli grillowanie nie wypełnia nam każdego weekendu, to ze spokojem możemy zajadać się kiełbaskami z rusztu. Jeżeli jednak sięgamy po dania z grilla zbyt często, warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia. W sezonie kilka steków może i nie zaszkodzi, ale…

Miss rusztu  (Wakacyjne grillowanie, odc. 4)

Miss rusztu (Wakacyjne grillowanie, odc. 4)

2015-08-15 07:19

Pierwsza na liście zakupów, pierwsza na półce sklepowej, w koszyku i na ruszcie – kiełbasa. Ten rodzaj wędliny niepodzielnie króluje podczas naszych grillowych biesiad. A jednak coraz częściej krytycznym okiem spoglądamy na dotychczasową miss rusztu.

Zasady zdrowego grillowania (Wakacyjne grillowanie odc. 3)

Zasady zdrowego grillowania (Wakacyjne grillowanie odc. 3)

2015-08-08 10:00

Czy można grillować zdrowo? Wiele osób miałoby zapewne problem z odpowiedzią. Grill kojarzy się nam przede wszystkim z mięsem. A dokładnie – z tłustymi potrawami. O tym, jak odczarować grilla ze złego uroku cholesterolu, powiemy w dzisiejszej odsłonie „Wakacyjnego grillowania”.

Ile kiełbasy w kiełbasie? (Wakacyjne grillowanie, odc. 2)

Ile kiełbasy w kiełbasie? (Wakacyjne grillowanie, odc. 2)

2015-08-01 11:24

Gdyby w popularnym programie „Familiada” zapytano o produkt, który najczęściej kładziemy na grilla, na pierwszym miejscu z pewnością padłaby odpowiedź: kiełbasa. Gotowa i smaczna, szybka do przyrządzenia (wystarczy „podgrzać”). Ale czy zdrowa? I ile jest mięsa w mięsie, czyli w kiełbasie? Nad tym zastanowimy się w dzisiejszej odsłonie cyklu „Wakacyjne grillowanie”.

Internet: zagrożenia i uzależnienie wśród najmłodszych

Internet: zagrożenia i uzależnienie wśród najmłodszych

2015-07-24 15:01

Żyjemy w świecie rozwiniętej technologii, telefonów komórkowych i internetu, który coraz częściej jest przyczyną uzależnień nie tylko wśród starszych, ale również wśród najmłodszych. Najnowszy raport Intela jest na tyle niepokojący, że postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się problemowi uzależnienia wśród najmłodszych, jak i zagrożeń w sieci, na które są oni narażeni.

Grilluj z głową (Wakacyjne grillowanie odc. 1)

Grilluj z głową (Wakacyjne grillowanie odc. 1)

2015-07-24 14:00

Sezon grillowy w pełni. Dlatego ruszamy z wakacyjnym cyklem dotyczącym dań z rusztu. Chcemy Wam przypomnieć, że warto grillować nie tylko smacznie, ale i zdrowo. W dzisiejszym artykule powiemy, dlaczego należy zwracać uwagę na to, co kładziemy na ruszt. Podsuniemy także zdrowy przepis na potrawę z grilla.

Młodzi chcą pisać

Młodzi chcą pisać

2015-07-17 10:40

Wakacyjne warsztaty to nauka, ale przede wszystkim dobra zabawa. Wiedzą już o tym uczestnicy warsztatów dziennikarskich, które odbywały się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Młodzież wzięła udział w kolegium redakcyjnym, zobaczyła, jak "od kuchni" wygląda praca w elbląskich redakcjach, a także sama pisała teksty. My publikujemy to, co wyszło spod pióra 16-letniej Aleksandry Kwietniewskiej. Czy elblążanie są gotowi porzucić schabowego z kapustą na rzecz sushi czy kuchni włoskiej lub greckiej? To zaciekawiło Olę.

Tygodniowy kurs fotografii

Tygodniowy kurs fotografii

2015-07-16 09:29

W wakacje nie ma czasu na nudę. Tym bardziej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Już 3 sierpnia rozpocznie się tygodniowy kurs fotografii, który przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się podstaw fotografii oraz istotnych zagadnień z obróbki zdjęć w programach graficznych.

Zagrali w darta i wsparli schronisko dla zwierząt

Zagrali w darta i wsparli schronisko dla zwierząt

2015-07-15 13:23

12 lipca (niedziela) w Elblagu rozegrano I Turniej Charytatywny w Darta. Wpisowe do turnieju zostało w całości przekazane na Elbląskie Schronisko OTOZ Animals. Do turnieju zgłosiło się 28 osób. Gracze przynieśli dodatkowo różne datki m.in. karmę i koce.

Rejsy tylko do Buczyńca

Rejsy tylko do Buczyńca

2015-07-14 15:03

Jak informuje przewoźnik, który organizuje rejsy po Kanale między Ostródą a Elblągiem, wstrzymano te, które odbywają się właśnie na trasie. Powodem jest niski stan wód spowodowany brakiem opadów. 

Polacy to Meksykanie Europy (Elblążanie z pasją, odcinek 47)

Polacy to Meksykanie Europy (Elblążanie z pasją, odcinek 47)

2015-07-05 09:13

Jest elblążaninem, ale od 12 lat to Meksyk jest jego domem. O blaskach i cieniach tego niesamowitego miejsca opowiada przewodnik po Meksyku, Maciej Falkowski.

Gdzie będziemy mogli się kąpać?

Gdzie będziemy mogli się kąpać?

2015-06-30 13:02

W tym sezonie spragnieni ochłody elblążanie będą mogli wybrać się w kilka miejsc przeznaczonych do kąpieli. Po raz pierwszy od lat w wakacje będzie również czynna kryta pływalnia przy ul. Robotniczej.

Zrozumiałam, że ciężka praca się opłaca (Elblążanie z pasją, odcinek 46)

Zrozumiałam, że ciężka praca się opłaca (Elblążanie z pasją, odcinek 46)

2015-06-28 11:00

W siatkówkę gra od dziecka. Ona dała jej siłę i stała się sposobem na życie. By dalej się rozwijać w tym sporcie, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Dziś opowiada nam, jak trudne były jej początki za oceanem i jak bardzo opłaca się ciężko pracować. Rozmawiamy z elblążanką z pasją Adrianną Sosnowską.

Na początku się z tego śmiałam  (Elblążanie z pasją, odcinek 45)

Na początku się z tego śmiałam (Elblążanie z pasją, odcinek 45)

2015-06-21 12:00

Wydawałoby się, że to łatwe zajęcie - wystarczy z sześciu metrów trafić półkilogramową podkową w dwudziestocentymetrowy palik. Proste? Niekoniecznie. Autor wywiadu w pięciu próbach nie zdobył żadnego punktu. O rzucie podkową rozmawiamy z Renatą Dmochowską, która jest ubiegłoroczną mistrzyni Polski w tej dziedzinie,a także prezesem elbląskiego klubu Horse Shoe. 

Dziergają panie, panowie się wstydzą  (Elblążanie z pasją, odcinek 44)

Dziergają panie, panowie się wstydzą (Elblążanie z pasją, odcinek 44)

2015-06-14 12:01

To hobby, które można schować w torebce i zabrać ze sobą do parku, na plażę, do autobusu lub tramwaju. Bo dziergać można wszędzie. I nie jest to zajęcie – jak przez lata się utarło – dla siwiutkich staruszek. Dziś za druty i szydełka chwytają coraz młodsze kobiety (zobacz zdjęcia). Wełniane oczka "puszczają" także panowie, ale niechętnie się do tego przyznają. O zajęciu, które przeżywa renesans rozmawiamy z Moniką Kaszubską-Grajkowską.

Kumple, którzy nieźle popłynęli z piosenką (Elblążanie z pasją, odcinek 43)

Kumple, którzy nieźle popłynęli z piosenką (Elblążanie z pasją, odcinek 43)

2015-06-07 10:35

Znają się od lat, wspólnie żeglują i muzykują. W 2013 r. wypłynęli na szerokie wody i szturmem zaczęli podbijać sceny festiwalowe. Idzie im tak dobrze, że wkrótce może zabraknąć festiwali piosenki żeglarskiej i szantowej, z których nie wróciliby z nagrodami. - Nie chodzi o ściganie się – zapewniają chłopaki z The Nierobbers. - Śpiewamy i gramy dla przyjemności i - oczywiście - dla publiczności.

W historii najważniejszy jest przede wszystkim człowiek  (Elblążanie z pasją, odcinek 42)

W historii najważniejszy jest przede wszystkim człowiek (Elblążanie z pasją, odcinek 42)

2015-05-31 11:20

Wieloletni nauczyciel, wspaniały pedagog, społecznik, miłośnik historii, elblążanin z pasją – Piotra Imiołczyka nie trzeba chyba nikomu przestawiać. Nam opowiedział, jak przygotowuje się do historycznych inscenizacji i co kryje jego gabinet historyczny.

Krzyżacy z armatami, czyli wielka bitwa pod Sierpińcem (Elblążanie z pasją, odcinek 41)

Krzyżacy z armatami, czyli wielka bitwa pod Sierpińcem (Elblążanie z pasją, odcinek 41)

2015-05-24 10:28

Ważne, by coś się działo – taka idea przyświeca grupie elblążan, którzy w sobotę stoczyli Bitwę pod Sierpińcem. A działo się sporo – Krzyżacy walczyli z Polakami, wojska obu stron grabiły i paliły wsie, nie zabrakło też... armatnich wystrzałów. - Co roku przygotowujemy inną inscenizację, w ubiegłym roku była w klimacie westernu. Jesteśmy grupą zakręconych znajomych, którzy lubią w ten sposób spędzać czas ze swoimi rodzinami – mówi Jerzy Stanecki, znany jako „Magnus”. Zobacz więcej zdjęć

Reklama