UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Dawno temu w Elblągu... Wspomnienie z walk o miasto

Dawno temu w Elblągu... Wspomnienie z walk o miasto

2020-08-08 07:00

"Poniżej po raz pierwszy publikujemy szczegółowe sprawozdanie z działań wojennych w naszym rodzinnym mieście w 1945 roku. Sprawozdanie zostało spisane przez znanego elblążanina, który sam brał udział w wydarzeniach, jednak z osobistych powodów nie chce ujawnić swoich danych" - czytamy "Elbinger Nachrichten" z 1951 roku. Co tydzień na portEl.pl publikujemy fragmenty artykułów z tego magazynu ze zbiorów zdigitalizowanych przez Muzeum Archidiecezji Elbląskiej. 

Spacer nad rzeką

Spacer nad rzeką

2020-08-01 14:35

Rzeka i miasto Elbląg są ze sobą nierozerwalnie związane. O tych związkach opowiadała archeolog Grażyna Nawrolska na kolejnym „Sobotnim spacerze z przewodnikiem”. Zobacz zdjęcia.

Wspomnienia powstańca warszawskiego  (odc. 1)

Wspomnienia powstańca warszawskiego (odc. 1)

2020-08-01 10:00

1 sierpnia mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na portEl.pl rozpoczynamy cykl ze wspomnieniami 90-letniego dzisiaj Marka Szandorowskiego „Majstra”, walczącego w powstaniu w Szarych Szeregach. Rodzinną historię Szandorowskich przekazał nam syn pana Marka – Wiktor, znany ortopeda i specjalista traumatologii narządów ruchu, który współpracuje od lat z Aeroklubem Elbląskim.

Dawno temu w Elblągu… Wspomnienia byłych mieszkańców

Dawno temu w Elblągu… Wspomnienia byłych mieszkańców

2020-08-01 07:00

W kolejnym odcinku naszego cyklu przeglądamy wydania magazynu „Elbinger Nachrichten” zdigitalizowane przez Archiwum Diecezji Elbląskiej. Zawierają m.in. wspomnienia mieszkańców, którzy żyli tu do 1945 roku.

Dawno temu w Elblągu... Wspomnienia o przedwojennej Krynicy

Dawno temu w Elblągu... Wspomnienia o przedwojennej Krynicy

2020-07-25 07:00

Od kilku tygodni publikujemy tłumaczone na język polski przedruki z magazynu "Elbinger Nachrichten", który po 1945 roku założyli mieszkańcy przedwojennego Elbinga. Dzisiaj cytujemy m.in. wspomnienia dotyczące Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg).

I Biennale Form Przestrzennych. To Zamech dał Gerardowi skrzydła  (Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu 55 lat temu)

I Biennale Form Przestrzennych. To Zamech dał Gerardowi skrzydła (Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu 55 lat temu)

2020-07-23 07:00

W kolejnym odcinku cyklu pod wspólnym tytułem “Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu” przypominamy wydarzenia sprzed 55 lat. 23 lipca 1965 r. rozpoczęło się w Elblągu i trwało do 22 sierpnia I Biennale Form Przestrzennych. To wydarzenie artystyczno-kulturalne przyniosło Elblągowi ogromny rozgłos i sprawiło, że Polska, a nawet Europa dowiedziały się o naszym mieście w kontekście nowoczesnej sztuki.

Dawno temu w Elblągu... Wędrówka po Żeromskiego

Dawno temu w Elblągu... Wędrówka po Żeromskiego

2020-07-18 07:00

Poznałam ją w 1910 roku. Wówczas pokryta była nierównymi kocimi łbami. Pasowałyby one do każdej innej ulicy ale nie do tej. Stał bowiem przy niej pewien budynek, do którego powinna prowadzić najbardziej równa asfaltowa droga. Jest to elbląski szpital – czytamy we wspomnieniach dawnych mieszkańców Elbląga, które publikował po wojnie magazyn „Elbinger Nachrichten”. Prezentujemy tłumaczenia wybranych artykułów ze zdigitalizowanych numerów tego magazynu.

Dawno temu w Elblągu: Spacer po powojennym mieście

Dawno temu w Elblągu: Spacer po powojennym mieście

2020-07-11 07:00

Spacer rozpoczynamy dzisiaj od północnej części miasta, która nie została tak zniszczona jak nasze Stare Miasto. Wędrujemy ulicą Królewiecką (niem. Königsbergerstraße) w górę i widzimy, że oprócz willi Carlsona po prawej i dwóch, trzech budynków po lewej stronie nic nie zostało zniszczone - czytamy w magazynie "Elbinger Nachrichten" z 1951 r., wydawanym przez byłych mieszkańców miasta.

Historia prawdziwa. Gdzie są nasze starodruki?

Historia prawdziwa. Gdzie są nasze starodruki?

2020-07-07 07:00

Początki Biblioteki Elbląskiej związane są z osobą Jana Myliusa i sięgają roku 1601. Mylius, będąc rektorem Elbląskiego Gimnazjum, przeprowadził nie tylko jego reformę, podnosząc je do rangi akademickiej, ale również założył przy nim bibliotekę. Za kwotę 200 florenów ofiarowanych przez Radę Miejską Elbląga zakupił on księgozbiór po zmarłym poprzedniku. O historii księgozbioru po 1945 r. na bazie dokumentów źródłowych pisze Dariusz Babojć. 

Dawno temu w Elblągu... Wspomnienie o jubileuszu 700-lecia miasta

Dawno temu w Elblągu... Wspomnienie o jubileuszu 700-lecia miasta

2020-07-04 07:00

Gdy, my, elblążanie jesteśmy razem, możemy godzinami opowiadać o swojej małej ojczyźnie, Elblągu. I jest to potrzebne i ważne, moi mili Rodacy, przez wzgląd na naszą młodzież i dzieci, które mało albo w ogóle nic nie wiedzą o Elblągu i ze względu na miejscową ludność, która nie zdaje sobie sprawy, że Elbląg był drugim pod względem wielkości miastem po Królewcu w Niemczech Wschodnich! - pisali byli elblążanie, którzy po wojnie w Niemczech założyli czasopismo „Elbinger Nachrichten”.

Dawno temu w Elblągu w nowej odsłonie już w sobotę

Dawno temu w Elblągu w nowej odsłonie już w sobotę

2020-07-03 07:00

Od ponad dekady na naszych łamach ukazuje się cykl „Dawno temu w Elblągu”. Do tej pory w jego ramach publikowaliśmy tłumaczenia tekstów, które ukazywały się w przedwojennych pruskich gazetach. Pora na pewną zmianę. Czas na publikację wspomnień dawnych elblążan, które ukazywały się po wojnie w miesięczniku „Elbinger Nachrichten”. Zobacz zdjęcia.

Dawno temu w Elblągu... trenowano przed Wielkim Dniem Sportu

Dawno temu w Elblągu... trenowano przed Wielkim Dniem Sportu

2020-06-27 07:00

Podczas Wielkiego Dnia Sportu zaplanowanego 27 czerwca w Królewcu 1200 politycznych przywódców weźmie udział w ćwiczeniach masowych. W większości okręgów zakończyły się już przygotowania do ćwiczeń, tak więc przedstawiciele wielu okręgów mogli się razem spotkać. Wczoraj na młodzieżowym placu sportowym przy elbląskim dworcu spotkało się 300 politycznych przywódców z pięciu zachodniopruskich okręgów, by razem wziąć udział w ćwiczeniach - informowała elbląska prasa w 1937 r. 

Dawno temu w Elblągu...odbyła się letnia impreza w miejskim ogrodzie

Dawno temu w Elblągu...odbyła się letnia impreza w miejskim ogrodzie

2020-06-20 07:00

Wczoraj w ogrodzie miejskim był tak ogromny ruch, jakiego nigdy wcześniej tutaj nie było! Nie tylko po pochmurnych dniach czyste bezchmurne niebo i ładne zieleńce zwabiły tak wielu obywateli Elbląga do "zielonego serca" naszego miasta, działo się tam coś jeszcze! Impreza zapowiadała udane niedzielne popołudnie z różnymi atrakcjami - pisała elbląska prasa w 1937 roku. 

Dawno temu w Elblągu... zakłady Schichaua budowały plac sportowy

Dawno temu w Elblągu... zakłady Schichaua budowały plac sportowy

2020-06-13 07:00

W hali nr 2 maszyny pracowały niestrudzenie, bardziej niż do tej pory, gdy w czwartek wieczorem wspinaliśmy się na pierwsze piętro do sali, w której odbyło się zebranie wspólnoty zakładowej Schichaua. Na górze nie było już słychać hałasu. Słyszeliśmy jednak maszerującą młodzież z zastępu Hitlerjugend. [...] Szczególnie gorąco przyjęta została informacja o budowie nowego placu sportowego na Trettinkenhof - pisała elbląska prasa w 1937 r. 

Dawno temu w Elblągu... postawiono pomnik chwały na Gęsiej Górze

Dawno temu w Elblągu... postawiono pomnik chwały na Gęsiej Górze

2020-06-06 07:00

W ramach uroczystości 700-lecia miasta Elbląga zostanie spełnione życzenie elblążan. Wkrótce zostanie położony kamień węgielny pod budowę pomnika na cześć poległych podczas wojny światowej bohaterów. Pomnik będzie też godnym miejscem pamięci, przy którym będziemy wspominać naszych bohaterów podczas kolejnych rocznic - pisała elbląska prasa w 1937 r.

Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu 45 lat temu. Rok cudów

Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu 45 lat temu. Rok cudów

2020-05-30 12:00

Kontynuujemy serię artykułów „Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu 30, 40, 45, 50, 55 lat temu". Po raz kolejny przekonamy się, jak silnie Zamech i jego ludzie oddziaływali na miasto i region. Niniejszym artykułem, utrzymanym w stylu kalendarium, cofamy się do roku 1975, który okazał się dla Zamechu i dla Elbląga do tego stopnia pomyślny, że można by go nazwać śmiało rokiem cudów.

Dawno temu w Elblągu... remotowano budynek dworca

Dawno temu w Elblągu... remotowano budynek dworca

2020-05-30 07:00

W okresie Zielonych Świątek ruch na dworcu jest w tym roku wyjątkowo duży. Dlatego też przyjezdni zwrócili szczególną uwagę na prace remontowe głównego budynku elbląskiego dworca. Liczni goście, którzy w ostatnich dniach przybyli do naszego miasta, przede wszystkim setki urlopowiczów, którzy w czasie wolnym przybyli odwiedzić swoje rodzicielki [...] byli zaskoczeni zmianą, jaką zastali na dworcu - pisała elbląska prasa w maju 1937 r. 

Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: Pomnik Odrodzenia

Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: Pomnik Odrodzenia

2020-05-24 10:00

Ten pomnik od lat budzi kontrowersje. Swą symboliką miał pieczętować polskość Elbląga i jednoczyć elblążan. Zobacz na zdjęciach Czesława Misuka, jak powstawał i w jakich okolicznościach został odsłonięty 45 lat temu. 

Dawno temu w Elblągu... żołnierze wybrali się do Suchacza

Dawno temu w Elblągu... żołnierze wybrali się do Suchacza

2020-05-23 07:00

Wczoraj w południe żołnierze z naszego 5. Pułku Artylerii Ciężkiej usadowili się w rzędach samochodów ciężarowych i wybrali się na wspaniały wieczór do Suchacza (niem. Succase). Spędzili go pośród kwitnących tam drzew. Po wspaniałym wyniku w biegach przełajowych na pewno sobie na to zasłużyli.

Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: teatr

Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: teatr

2020-05-17 09:10

W pierwszej połowie lat 70. w Elblągu działała jeszcze filia olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. W 1975 roku powstała oddzielna elbląska scena. Spektakle z tamtych lat uwieczniał Czesław Misiuk, a jego zdjęcia publikujemy dzisiaj za zgodę jego syna Tomasza - również fotografa. Zobacz zdjęcia.

Reklama