UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Na razie można je tylko spalać

Na razie można je tylko spalać

2013-11-19 16:28

Kiedy umrze mamy dwa wyjścia – nielegalny pochówek w przydomowym ogródku, który grozi grzywną lub legalne spalenie, czyli tzw. utylizację. Jednakże dla wielu pies lub kot to towarzysz życia, przyjaciel albo po prostu członek rodziny. Niektórzy chcieliby zatem móc go pochować i postawić nagrobek, ale póki co takiego miejsca ani w województwie, ani w Elblągu nie ma.

Znicze i wata cukrowa

Znicze i wata cukrowa

2013-11-02 13:50

 Z jednej strony kwiaty, wieńce, a także i znicze, z drugiej…kolorowe baloniki, wata cukrowa, a nawet dmuchane zabawki. O ile warszawska pańska skórka, czyli smakołyk serwowany podczas listopadowych świąt, ma swoją wieloletnią tradycję, o tyle w Elblągu stoiska z hot dogami są obecne dopiero od kilku lat.

Czołg kwiat

Czołg kwiat

2013-09-30 13:11

T-34, to czołg, który wygrał II wojnę światową. Mimo, że w starciu jeden na jeden z równie słynnym Tygrysem nie miał prawie żadnych szans, to dzięki swojej prostocie konstrukcji mógł być produkowany w ogromnych ilościach i zdominował pola bitew w Europie. Stosunkowo duża zwrotność, specjalnie ukształtowany pancerz, duża odporność na podpalenie (dzięki dieslowskiemu silnikowi), szerokie gąsienice przystosowane do jazdy po bezdrożach, a w późniejszych wersjach niezła armata, to tylko niektóre z jego zalet, które czyniły z niego doskonałe narzędzie do zabijania.

Ulice po przejściach

Ulice po przejściach

2013-09-08 11:33

W centrum miasta trwa przebudowa ulic. Niektóre, jak Al. Armii Krajowej, zostały nawet ukończone. Już teraz można zaobserwować, że projektanci nowego układu ulic dokonali pewnych zmian, które mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie elblążan - zarówno tych pieszych, jak i zmotoryzowanych. Zobacz zdjęcia.

Jak rozumieć logo?

Jak rozumieć logo?

2012-03-29 18:18

Jak rozumieć logo? Energia, owoce cytrusowe, energia cytrusów, ale przede wszystkim logo w swojej symbolice nawiązuje do spirali jako jednego z najstarszych symboli, które pokazują ruch. Z jednej strony pokazują koncentrację energii, z drugiej emanację energii. Elbląg to miejsce, które pochłania energię z zewnątrz, które wyzwala energię mieszkańców, emanuje potem tę energię na zewnątrz, które świeci jasnym, energetycznym blaskiem. W ten sposób Agnieszka Nowak, właścicielka firmy 2ba, odpowiedzialna za stworzenie nowego logo Elbląga, objaśniała "co poeta miał na myśli". A co na to nasi Czytelnicy? Nowe logo miasta, to hit czy kit?

Pech starówki

Pech starówki

2011-07-18 10:54

Nasze Stare Miasto nie ma szczęścia do rozwiązań komunikacyjnych. Pamiętamy przypominające UFO kwietniki, które miały zlikwidować niepożądany ruch na Starym Rynku. Zastąpiły je nieszczęsne słupki, które krótkimi seriami dosłownie rozstrzelały tę reprezentacyjną ulicę miasta. Wydawałoby się, że wprowadzone ostatnio i sensownie brzmiące nowe zasady ruchu na starówce zakończą tę złą passę...

Zniknęła perełka

Zniknęła perełka

2009-07-01 11:50

To była jedna z nielicznych perełek elbląskiej architektury z początków XX-go wieku, ocalałych z po- i wojennych zniszczeń. Dzięki swojej niecodziennej formie należała do najbardziej charakterystycznych elbląskich kamienic. Tego typu budynki nadają miastom niepowtarzalny charakter i z reguły są przez to otaczane szczególną troską. Nikt nie przyjedzie do Elbląga podziwiać bloków z wielkiej płyty, a i nasza atrapowata starówka jest mocno wątpliwą atrakcją dla turystów. Ta kamienica była wyjątkowa. Wyjątkowe też musiały być powody, dla których postanowiono ją zburzyć. Może w planach jest jakaś dwupasmowa trasa prowadząca do Urzędu? Nasi Czytelnicy będą zapewne wiedzieć więcej. Według Was, decyzja o wyburzeniu, to hit czy kit?

Hala przy Fabrycznej

Hala przy Fabrycznej

2008-07-17 13:37

To była kiedyś zwykła, szara i nieciekawa hala przemysłowa (zdjęcie poniżej). Nowy właściciel mógł ją tylko pomalować albo nawet pokryć pięknym plastikowym sidingiem i nikt zapewne nie miałby do niego pretensji. Nie takie kwiatki widujemy w mieście. Na szczęście są jeszcze ludzie, którym się chce zrobić coś niebanalnego. Pojawiła się w ten sposób jedna z bardziej oryginalnych elewacji przemysłowych w Elblągu. Wystawiamy tę halę w naszym rankingu najładniejszych budowli powstałych w 2008 roku.
A zdaniem naszych Czytelników, to hit czy kit?

Hotel pod Lwem

Hotel pod Lwem

2008-07-10 13:48

Tworzymy w tej rubryce ranking najładniejszych i najbrzydszych budowli i budynków jakie powstały w Elblągu w tym roku. W lutym wręczymy inwestorom lub projektantom honorowe statuetki w obu dziedzinach. Na pierwszy ogień proponujemy zdecydowany hit, jakim moim zdaniem jest Hotel pod Lwem. Jakość wykończenia i użytych materiałów oraz daleko idące nawiązanie do oryginału czynią z tej kamienicy jedną z piękniejszych budowli jakie od podstaw powstały w całej powojennej historii Elbląga.
A zdaniem naszych Czytelników, to hit czy kit?

Zegar słoneczny

Zegar słoneczny

2008-07-04 12:20

Przed wojną podobno można było regulować zegarki według pociągów PKP. Czasy się zmieniły, często można odnieść wrażenie, że teraz PKP dostosowuje kursowanie swoich składów do wskazań zegarów... słonecznych. Być może dlatego na Placu Dworcowym Miasto postawiło taki właśnie zegar. Wydaje się, że miał on w formie nawiązywać do słynnych na całym świecie elbląskich form przestrzennych, a w treści ? Czyżby miał to być przytyk do punktualności PKP?
Zdaniem naszych Czytelników ten zegar, to hit czy kit?

Biurowiec przy Starym Rynku

Biurowiec przy Starym Rynku

2007-12-10 11:30

Po wiekach rozkwitu elbląska starówka nie miała szczęścia w ostatnich kilkudziesięciu latach. Zniszczona w podczas działań wojennych, splądrowana i spalona tuż po nich, następnie rozebrana na kawałki i zmielona na ceglany pył, dopiero w końcu poprzedniego stulecia zaczęła odżywać w mocno dyskusyjnym kształcie nadanym jej przez zespół prof. Bauma. Dopiero ostatnie lata, za sprawą kamienic stawianych przez firmę p. Mytycha, niosły nadzieję na przywrócenie w tej dzielnicy Elbląga chociaż w części staromiejskiego klimatu. Czy te nadzieje nie zostały jednak definitywnie przekreślone? Najpierw nastąpiło rozstrzelanie ulicy Stary Rynek seriami czarnych słupków, a teraz na naszych oczach powstaje przy tej ulicy bryła biurowca w stylu daleko odbiegającym od kamienic, które kiedyś zdobiły to miejsce. Ciekawe co nasi Czytelnicy o tym sądzą? Ten biurowiec, to hit czy kit?

Rondo i wiadukt

Rondo i wiadukt

2007-07-28 13:15

U zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Rawskiej, Pasłęckiej i Druskiej oddano do użytku kolejne elbląskie rondo, a w pobliżu długo oczekiwany wiadukt, który prowadzi w stronę ulicy Akacjowej. Zdaniem naszych Czytelników to nowe rozwiązanie komunikacyjne to hit czy kit?

Słupków czar

Słupków czar

2007-05-19 14:43

W miejsce kwietników na Starym Rynku ustawiono rzędy słupków, które mają zapewnić całkowitą blokadę ruchu na tej ulicy. Zdaniem naszych Czytelników to hit czy kit?

Nowa stara Ogólna

Nowa stara Ogólna

2006-10-17 21:44

Dobiega końca przebudowa ulicy Ogólnej. Oprócz położenia torowiska, modernizowane są obie jezdnie. Z tego co udało mi się zaobserwować na większości odcinków jezdni wymieniono tylko asfaltową nawierzchnię i położno nowe krawężniki. Jak można zauważyć na zdjęciu nowy asfalt wylewany jest na starym betonowym podkładzie. Nie jestem specjalistą od budowy dróg dlatego pytam naszych Czytelników, czy takie rozwiązanie gwarantuje naszym samochodom równą, niepopękaną i wolną od dziur nawierzchnię na długie lata, czy tylko na jeden lub dwa sezony? Nowa Ogólna to będzie hit czy kit?

Powrót Piekarczyka

Powrót Piekarczyka

2006-10-01 21:51

Po upływie kilku stuleci pod Bramę Targową powrócił legendarny obrońca naszego miasta - elbląski Piekarczyk. W słoneczną, wrześniową sobotę zaprezentował elblążanom uśmiechnięte, optymistyczne oblicze. Tylko jego nieco zabiedzona postura może świadczyć o tym, że ostatnie kilka lat spędził internowany w podziemiach Galerii El. Podobno potarcie wydatnego nosa Piekarczyka przynosi szczęście. Zapraszamy naszych Czytelników do sprawdzenia i jednocześnie pytamy czy ta rzeźba autorstwa Waldemara Grabowieckiego, to hit czy kit?

Nowe szaty ratusza

Nowe szaty ratusza

2006-05-08 16:33

Dobiega końca ocieplanie najważniejszego budynku w mieście. Przy okazji poprzednia szarzyzna ścian zastąpiona została kolorem. Jaki to jest kolor i czy jego dobór, to hit czy kit, ocenią zapewne nasi Czytelnicy.

Reklama