Mapa pełna wycinek i kontrowersji
"Zanim Wytną Twój Las" to mapa wycinek w polskich lasach stworzona przez Fundację Lasy i Obywatele. Jej publikacja w 2021 r. wywołała ogólnopolską debatę o skali prowadzonych przez Lasy Państwowe rębni. Mapa jest aktualizowana i powstaje m.in. w oparciu o dane pochodzące z Banku Danych o Lasach, który prowadzą leśnicy. Właśnie upubliczniono dane o wycinkach na 2025 r.
Karaś będzie reprezentował Bahrajn
Robert Karaś, pochodzący z Elbląga triathlonista, która ma za sobą dwie afery dopingowe, będzie reprezentował Bahrajn. Trenuje tam od dłuższego czasu.
W poszukiwaniu lekarstwa na grypę
Nasz czytelnik poszedł z dzieckiem do lekarza. Dostał receptę i...przekonał się, że w Elblągu są problemy z kupnem leków na grypę.
Uwaga na smog!
Nawet o ponad 200 procent w Elblągu przekroczony był w ciągu ostatniej poziom pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, poziom pyłów PM 2,5 jest przekroczony o ponad 130 procent. Nie lepiej jest w powiecie. O zagrożeniu, szczególnie dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego i choroby serca, informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
W tym tygodniu portEl poleca: książka, film, rekreacja
Jak co poniedziałek zapraszamy do przeglądu wydarzeń nadchodzącego tygodnia. Co nas czeka w najbliższym czasie?
Tej wiosny wąskotorówki powrócą na szlak z Nowego Dworu do Stegny
W tym sezonie turystycznym pociągi wąskotorowe powracają na szlak z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny, w ostatnich latach nieczynny z powodu remontu mostu kolejowego nad Szkarpawą w Rybinie. Znamy już wiosenny i letni rozkład jazdy popularnej kolejki.
Weekend okiem elbląskiej policji
Policjanci z Elbląga podsumowali miniony weekend. Funkcjonariusze odnotowali 13 zdarzeń drogowych. Przebadali 525 kierujących i zatrzymali 1 nietrzeźwego kierowcę.
Galeria pod psem i kotem (Odc.354)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
Jaszczurki w harcerskich mundurach (Z Archiwum Społecznego)
Spacerowaliście w Bażantarni „Zielonym Szlakiem“? Wiecie, dlaczego nazywany jest też „Ścieżką Jaszczurek“? Z okazji przypadającego w sobotę (22 lutego) harcerskiego Dnia Myśli Braterskiej przypominamy historię zastępu harcerek z II połowy lat 40. - matek chrzestnych tego szlaku. Zobacz schemat Bażantarni wykonany przez harcerski zastęp Jaszczurek.
Wesoła zabawa ludowa (Głos z przeszłości, odc. 186)
- Mimo poważnego wkładu w kulturalne życie Elbląga teatr nie mógł spełnić swojego zadania w tej mierze, jak by to wynikało z ambicji i możliwości zespołu – pisała prasa w 1950 roku.
Zderzenie na skrzyżowaniu
Dziś (22 lutego) około godz. 20 na krzyżowaniu ul. płk. Dąbka z Pionierską doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Ruch tramwajów na czas pracy służb i uprzątnięcia został wstrzymany. Zobacz zdjęcia.
"Harcerstwo to życiowa postawa"
W przypadający 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej odbyła się harcerska gala, która rozpoczęła tegoroczne obchody osiemdziesięciolecia Hufca ZHP Elbląg. – Przekazywanie podstawowych wartości humanistycznych i szacunek dla drugiego człowieka to główna idea harcerstwa – mówi Ewa Oliwiecka-Ryszewska, córka nieżyjącego już Michała Oliwieckiego, autora książki „Harcerstwo na Ziemi Elbląskiej część I lata 1945 - 1956", harcerza i społecznika. Gala była też okazją do wyróżnień dla instruktorów oraz oczywiście wspomnień. Zobacz zdjęcia.
Zderzenie z tramwajem
Dziś (22 lutego) na Rondzie Solidarności doszło do kolizji auta osobowego z tramwajem. Kierująca samochodem wjechała na rondo na czerwonym świetle. Zobacz zdjęcia.
Jest sobota, jest quiz. Zimowa wycieczka do Braniewa
Najstarsze miasto na Warmii i jej pierwsza stolica. Dawniej port morski i miasto hanzeatyckie. Zapraszamy Was na zimową wycieczkę do Braniewa.
Dawno temu w Elblągu…Na Zawadzie rozdawali zupę
- Od ubiegłej środy w domu kupca Ewerta na Zawadzie (niem. Pangritz Kolonie) ma miejsce akcja rozdawania ciepłej zupy ubogim. Codziennie 80-90 porcji darmowej zupy trafia głównie do uczniów z ubogich rodzin. Niezbędne zapasy pożywienia dostarczają właściciele ziemscy z okolicy - pisała elbląska prasa w lutym 1902 roku. O czym jeszcze mogliśmy przeczytać wówczas w gazetach.
Studniówka ZSTI. „To dzień, na który długo czekaliście”
W piątek (21 lutego) na studniówce bawili się uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. - To pierwszy wasz dorosły bal w życiu. Życzę wam, aby był on pełen radości oraz szczęścia i został w waszej pamięci na zawsze – mówiła Sylwia Łaskowska, dyrektor szkoły. Zdjęcia.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Zmiana organizacji ruchu na Grunwaldzkiej
W najbliższych dniach rozpoczną się prace związane z przebudową Alei Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Okólnik do granic administracyjnych Elbląga (w kierunku Gronowa Górnego). Od 3 marca odcinek ten zostanie zamknięty, wykonawca umożliwi dojazd jedynie właścicielom nieruchomości i posesji, znajdujących się przy odcinku wyłączonym z ruchu. Objazdy zapewnione będą przez ul. Pasłęcką i łącznik pomiędzy Al. Grunwaldzką a ul. Pasłęcką.
O imigrantach bez rozstrzygnięcia
Na najbliższej sesji radni będą głosowali nad uchwałą "w sprawie potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga w drodze referendum dotyczącej przyjęcia imigrantów na terenie miasta Elbląg". W czwartek (20 lutego) jej projekt miała zaopiniować miejska komisja polityki regionalnej i spraw samorządowych. Jej stanowisko pozostało jednak bez rozstrzygnięcia.
Nareszcie weekend. Koncert EOK, wycieczka rowerowa i parkrun
Co będzie się działo w ten weekend w Elblągu? O tym jak zawsze informujemy w piątkowe południe. Do dzieła!