Z życia Ferdynanda Schichaua
Ojciec Ferdynanda Schichaua pisał z trudem. Może dlatego wierzył w potęgę edukacji. W każdym razie na nauce syna nie oszczędzał. Ferdynand smykałkę do techniki miał - efektem było powstanie koncernu, którego wyroby kupował cały świat. A jego właściciel do końca życia pozostał skromnym człowiekiem, który jednak potrafił zadbać o swoje interesy.
"Brak u kobiet zainteresowania sportem" (Głos z przeszłości, odc. 71)
- Istniejące w Elblągu kluby sportowe powinny otoczyć swą opieką młodzież i kobiety, zachęcić do uprawiania sportu, ułatwić treningi - pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... uczniowie i żołnierze cieszyli się na święta z rodziną
Dziś w obliczu kończących się zajęć szkolnych i odbywającego się dnia targowego […] na naszym dworcu panowało duże ożywienie. Wszędzie można było dostrzec wesołe, pełne nadziei twarze, zarówno wśród uczniów i uczennic jak i żołnierzy, którzy już dziś otrzymali swój świąteczny urlop i spieszyli do swoich domów, by spędzić święta ze swoimi rodzicami i rodzeństwem - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.
Elbląg podczas Grudnia 1970 w obiektywie (Elbląskie Archiwum Foto)
Jak wyglądał Elbląg podczas wydarzeń Grudnia 1970 roku? Między innymi to możemy zobaczyć na fotografiach naszego Czytelnika. Zobacz zdjęcia.
18 grudnia w Elblągu. 52 lata temu...
Piątek, 18 grudnia 1970 rok. Głos Wybrzeża donosił o przyjęciu polskiego ambasadora przez rumuńskiego przywódcę. Przytaczał też telewizyjne przemówienie premiera Józefa Cyrankiewicza z poprzedniego dnia i ostrzegał czytelników, że władza może użyć broni. Na ulicach Elbląga (i wielu innych miast) trwały protesty związane z wprowadzoną niedawno podwyżką cen.
Zaostrzenie dyscypliny pracy położy m. in. kres pijaństwu (Głos z przeszłości, odc. 70)
Robotnicy i pracownicy Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w zrozumieniu potrzeby podniesienia dyscypliny pracy dla wykonania zadań planu 6-letniego, podjęli szereg zbiorowych i indywidualnych zobowiązań, które przyczynić się mają do całkowitej likwidacji bumelanctwa – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... przyłapano oszusta na gorącym uczynku
Dziś przed południem doszło w naszym mieście do oszustwa. W tutejszym sklepie z winem na Starym Rynku (niem. Alter Markt) pojawił się rzekomy służący i poprosił o 10 flaszek dobrego wina na rachunek pewnego tutejszego właściciela fabryki.
Pamięci czołgistów, którzy utonęli w Linawie
Nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. Ot, kolejny most na drodze do Gdańska, który musiały sforsować czołgi 1. Warszawskiego Pułku Czołgów z Elbląga wysłane do pomocy we wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Tymczasem czołg kpr. pchor. Mariana Pudlaka niespodziewanie wpadł do wody. Reszta czołgów pojechała dalej...
W bliższą i dalszą przeszłość (Elbląskie Archiwum Foto)
W dzisiejszym odcinku Elbląskiego Archiwum Foto mamy spory rozstrzał czasowy, bo najpierw odwiedzimy ul. Wyczółkowskiego w latach 90', a później przeniesiemy się na chwilę do TM-u 30 lat wcześniej. Zapraszamy na podróż w czasie.
Czołgi na ulicach (41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego)
„Trzynastego grudnia roku pamiętnego, Wykluła się WRONa z jaja czerwonego. Rozpostarła skrzydła od Gdańska po Kraków, Wtrąciła za kraty niewinnych Polaków.“ - śpiewali Ci, co mieli odwagę po 13 grudnia 1981 roku choćby werbalnie sprzeciwić się panującej władzy. A odważnych było niewielu...
"Powrót tramwajem do domów stanowi nie lada sztukę" (Głos z przeszłości, odc. 69)
- Stały rozwój miasta, jego życia kulturalnego i społecznego, wymaga usprawnienia komunikacji miejskiej m. in. powstaje konieczność przedłużenia czasu kursowania wozów tramwajowych do godz. 24 – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.
Zamechowskie „maluchy”, czyli turbiny napędowe i przemysłowe małej mocy
To w elbląskim Zamechu została zaprojektowana, a następnie wyprodukowana pierwsza polska turbina parowa. Wszystkie wcześniej instalowane i eksploatowane w naszym kraju turbiny pochodziły z importu. Pierwszą polską turbinę oznaczono symbolem TNO. Służyła do napędu pompy wody kotłowej i miała moc nominalną zaledwie 110 kW. To ona rozpoczęła historię zamechowskich turbin napędowych i przemysłowych o mocy do 12 MW. To „maluchy” w porównaniu z największymi produkowanymi seryjnie zamechowskimi turbinami o mocy 360 MW. W sumie Zamech wyprodukował ponad 400 takich „maluchów”. Wykorzystywano je do napędu prądnic, wentylatorów, pomp i sprężarek w cukrowniach, rafineriach, hutach, na statkach, w zakładach chemicznych i tekstylnych. Dziś opowiem historię rozwoju tych turbin oraz przedstawię ludzi, którzy je tworzyli – pisze Daniel Lewandowski.
Dawno temu w Elblągu... znaleziono ciało młodej kobiety
Dzisiaj w południe w stawie w Rubnie Małym (niem. Klein Roebern) znaleziono ciało młodej kobiety. Jak udało nam się dowiedzieć, jest to ciało poszukiwanej od kilku dni panny Thiel. Nie wiadomo, co sprowokowało dziewczynę do samobójstwa - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)
Kolejny odcinek Elbląskiego Archiwum Foto przedstawia zdjęcia wykonane w latach 40' w Państwowym Liceum Technicznym w Elblągu. Zapraszamy na podróż w czasie.
“Pracę kobiet na terenie miasta należy uaktywnić...” (Głos z przeszłości, odc. 68)
- Organizacje kobiecie w Tolkmicku nie wykazują dostatecznej aktywności w pracach społecznych i politycznych – alarmowała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... zamarzła rzeka
Dziś rano zamarzła rzeka Elbląg. Również Nogat pokrył się lodem. Z kolei na Zalewie Wiślanym znajduje się pokrywa lodowa zmieszana z mułem, którą z trudem przełamują przepływające statki. Na Wysoczyźnie Elbląskiej napadało dużo śniegu - o tym pisała elbląska prasa w grudniu 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.
Pokaż zdjęcia elblążan i opowiedz swoje elbląskie historie sprzed lat! (Elbląskie Archiwum Foto)
Elbląskie Archiwum Foto - to cykl, w którym pokazujemy dawny Elbląg i elblążan sprzed lat - dzięki zdjęciom naszych Czytelników. W tym artykule zestawiamy dotychczasowe odcinki tej serii.
Powiększyć szeregi ZHP (Głos z przeszłości, odc. 67)
- W ramach akcji higieny i estetyki koło BHP stoczni rozpoczęło pracę celem oczyszczenia i doprowadzenia do estetycznego wyglądu terenów zakładu – pisała prasa o Stoczni Rzecznej w 1950 r.
Zamechowski Ośrodek Naukowo-Badawczy
Zamech czerpał wiedzę nie tylko z kolejnych licencji udzielanych przez LMZ, AEI, BBC - na turbiny parowe, przez Liaanen – na śruby napędowe oraz przez Renk - na przekładnie zębate. Również -przez blisko cztery dekady- samodzielnie ją rozwijał we własnym Zakładowym Ośrodku Naukowo-Badawczym, który ściśle współpracował z Zakładowym Biurem Konstrukcyjnym oraz krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Tym felietonem chciałbym przypomnieć postaci, które w Zamechu tworzyły piękną historię rozwoju własnej myśli technicznej.
Dawno temu w Elblągu... włamano się do sklepu Frankensteina
Dzisiejszej nocy z godziny 24 na pierwszą w sklepie z konfekcją męską Frankensteina przy ulicy Rybackiej 12 (niem Fischerstraße) po zdewastowaniu żaluzji i rozbiciu szyby wystawy sklepowej zniszczono wielką gablotę sklepu i skradziono znajdujące się w pudle dwa garnitury męskie. Szyba została rozbita wielkim kamieniem, który znaleziono w ograbionej gablocie - pisała elbląska prasa w listopadzie 1904 roku.