Kalendarium elbląskie: 3-9 czerwca (odc. 50)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 3 a 9 czerwca? Kiedy Elbląg przyłączono do Polski? W jakim celu nasze miasto odwiedził Zygmunt III Waza? Czym była pierwsza „sprawa elbląska”? Czego przed 100 laty obawiał się ratusz? Kto i kiedy nadał polskie nazwy ulicom Elbląga i jak 20 lat temu witaliśmy Jana Pawła II? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z pięćdziesiątego już odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Wokół kanału (odc. 162)
Razem z Karolem Wyszyńskim przewodnikiem elbląskiego PTTK od kilku tygodni promujemy Kanał Elbląski. Dzisiaj kilka ciekawostek o jego rewitalizacji, Izbie Pamięci i nazwach na przestrzeni lat.
Elbląskie PSL wg bezpieki
Po wyzwoleniu, nie godząc się z narzuconym systemem, Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczęło walkę polityczną o demokrację. Ludowcy sprzeciwiali się dyktaturze proletariatu i kierowniczej roli partii robotniczej. Proponowali „trzecią drogę” między kapitalizmem a socjalizmem. Mimo poparcia społeczeństwa i Kościoła, w wyniku fałszerstw wyborczych, PSL przegrało wybory parlamentarne w 1947 roku. Wraz z ludowcami przegrała polska demokracja. Fala represji, która nastąpiła w okresie powyborczym doprowadziła do rozbicia stronnictwa. Jego przywódca Stanisław Mikołajczyk, zagrożony aresztowaniem, musiał uciekać z Polski.
Dawno temu w Elblągu... niszczono groby na cmentarzach
Ledwo co groby naszych najbliższych zostały ozdobione kwiatami, a już zostały one w niegodziwy sposób wyrwane. Na cmentarzu przy kościele Bożego Ciała doszło w ostatnim czasie do poważnych zniszczeń grobów, jednak nie udało się schwytać sprawców. Wczoraj grabarzowi Sch. udało się złapać około dziesięcioletnią dziewczynkę z Zawady (niem. Pangritz Colonie) na gorącym uczynku. Mała była na tyle cwana, że podała fałszywe imię, adres zamieszkania i szkoły (AZ, niedziela, 04.06.1893 r.).
Kalendarium elbląskie: 27 maja – 2 czerwca (odc. 49)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 27 maja a 2 czerwca? Kiedy w Elblągu wydano pierwszą gazetę? Jak usamodzielnił się teatr? Kim był król Piegus? Jak obchodzono 750-lecie Elbląga i kto wygrał pierwsze wybory do Rady Miasta? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Kanał dla turystów (odc. 161)
Kto pierwszy wykorzystał Kanał Elbląski do celów turystycznych, zakładając flotę pasażerską? O tym innych ciekawostkach w najnowszym odcinku „Historii okolic Elbląga” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Kim był Zbigniew Kobylecki?
Aktywność Zbigniewa Kobyleckiego w aparacie bezpieczeństwa przypominała drogi życiowe wielu innych osób, które zdecydowały się na związanie zawodowe z bezpieką. Po zdemobilizowaniu z wojska w grudniu 1945 r. rozpoczął pracę w aparacie bezpieczeństwa i szybko awansował na kolejnych szczeblach kariery. Pracował m.in. w Tczewie, Malborku, Elblągu, Gdańsku, Gdyni oraz Pucku. Jego kariera została przerwana w 1958 r. na skutek przywłaszczenia sobie 75 zegarków „Delbana” w związku z czym został aresztowany, zwolniony dyscyplinarnie ze służby bezpieczeństwa i skazany na 5 lat więzienia.
Dawno temu w Elblągu... odbył się targ
Dzisiejszy targ był słabo wyposażony. Ceny utrzymały się na podobnym poziomie. Tylko masło było trochę tańsze. Za funt trzeba było zapłacić 80-90 fenigów, a za korzec owsa 4 marki. Żyto kosztowało 5,20 marek - 80 funtów (AZ, czwartek, 25.05.1893 r.).
Kalendarium elbląskie: 20-26 maja (odc. 48)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 20 a 26 maja? Jak powstała największa w dziejach miasta fundacja? Kiedy tramwaje jeździły do Bażantarni? Kto zbudował Kolej Nadzalewową? Kto przed policją zajmował gmach przy ul. Królewieckiej 106? Kim był Julian Leniec i na czym polegała „bratnia pomoc” dla Zamechu? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Jeszcze o słynnym kanale (odc. 160)
Ile kosztowała budowa Kanału Elbląskiego? Jakie tajemnice kryją jego pochylnie? O tym w kolejnym odcinku z cyklu „Historia okolic Elbląga” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Nastroje wśród mieszkańców Elbląga i powiatu w I połowie 1949 r. w świetle raportów bezpieki
W związku z powszechną inwigilacją społeczeństwa w okresie stalinizmu elbląskie władze bezpieczeństwa publicznego w każdym swoim raporcie do władz zwierzchnich w Gdańsku śledziły bieżące nastroje społeczne i informowały o możliwych zagrożeniach dla władzy płynących z tego tytułu. Jakie były nastroje ludności Elbląga i ludności powiatu elbląskiego w I połowie 1949 roku? Niezadowolenie pracowników Elbląskich Zakładów Mechanicznych z powodu wprowadzenia nowej siatki płac, rozpowszechniane pogłoski o możliwych brakach w zaopatrzeniu mięsa i słoniny na terenie miasta i powiatu, rozpowszechnianie „wrogiej propagandy” przeciwko Związkowi Radzieckiemu to tylko niektóre z elementów kształtujących te nastroje.
Dawno temu w Elblągu... otwarto łaźnię
Wskutek wysokich temperatur woda na tyle się ociepliła, że można było już otworzyć łaźnię. Mamy nadzieję, że również miejska pływalnia zostanie wkrótce otwarta (AZ, sobota, 20.05.1893 r).
Jak szukano wroga w spółdzielniach produkcyjnych
W 1950 r. na terenie powiatu elbląskiego istniało 20 spółdzielni produkcyjnych. Plan rozbudowy spółdzielni produkcyjnych na 1951 r. zakładał założenie dalszych 8 spółdzielni. Władze bezpieczeństwa powiatu elbląskiego stale odnotowywały w swoich raportach istnienie faktów wrogiej działalności na terenie spółdzielni produkcyjnych - Marcin Ślaski przytacza kolejne fragmenty archiwów bezpieki sprzed lat.
Kalendarium elbląskie: 13-19 maja (odc. 47)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 13 a 19 maja? Dlaczego nie udało się ulokować w Elblągu klasztoru brygidek? Kiedy i w jakich okolicznościach Kopernik odwiedzał Elbląg? Kiedy urodził się ks. Mieczysław Józefczyk – Honorowy Obywatel Elbląga? Kim byli męczennicy warmińscy i czego próbowali nas nauczyć szwedzcy samorządowcy? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Wpuszczeni w kanał (odc. 159)
To jedna z turystycznych pereł naszego regionu, która ma być wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał Elbląski co roku przyciąga tysiące odwiedzających, kilka dni temu rozpoczął się na nim kolejny sezon turystyczny.
Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny Fryderyka Wilhelma
Następca tronu Fryderyk Wilhelm kończy dziś, 6 maja, 11 lat [chodzi o Wilhelma von Preußen, niem. Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern (ur. 6 maja 1882 w Poczdamie, zm. 20 lipca 1951 w Hechingen) – ostatni następca tronu (Kronprinz) Prus i Niemiec, syn cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii ze Szlezwika-Holsztynu-Augustenburga. Po wojnie i abdykacji ojca za namową Paula von Hindenburga zrzekł się praw do tronu i wyjechał do Holandii - Wikipedia]. Z tej też okazji publiczne i kilka prywatnych budynków ozdobiono flagami (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).
Kalendarium elbląskie: 6-12 maja (odc. 46)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 6 a 12 maja? Gdzie w Elblągu rośnie Dąb Napoleona? Jak po wojnie organizowano oświatę? Dlaczego kino Stoczniowiec zmieniło nazwę na Syrena? Jaką blachą pokryto hełm wieży kościoła św. Mikołaja i ile lat budowano dwujezdniową ulicę płk. Dąbka? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Jeszcze o malborskim zamku (odc. 158)
Kto gościł na zamku w Malborku na przestrzeni wieków? Między innymi o tym w najnowszym odcinku „Historii okolic Elbląga”. Po tajemnicach największej warowni średniowiecznej w Europie oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Kim był Piotr Artwich?
Ppor. Piotr Artwich przepracował w aparacie bezpieczeństwa 25 lat. Był zastępcą Szefa PUBP w Elblągu od 1 października 1951 r. do 1 kwietnia 1953 r., ale wcześniej był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, gdy UB miało siedzibę na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof koło Gdańska. Ścigał szabrowników, którzy rozkradali pozostawiony przez Niemców majątek oraz tych, którzy kradli cement z przydziału przeznaczony na odbudowę portów i stoczni. Po zakończeniu kariery w resorcie przeszedł na emeryturę milicyjną i otrzymał uprawnienia kombatanckie, które ostatecznie zostały mu odebrane.
Dawno temu w Elblągu... negocjowano w sprawie podwyższenia nauczycielskich zarobków
W ostatnich dniach podano informację dotyczącą negocjacji w sprawie podwyższenia tutejszych nauczycielskich zarobków. Z takim zapytaniem zwrócono się niedawno do Tajnej Kancelarii Ministerstwa Edukacji. Podano mianowicie, że negocjacje z magistratem nie zostały jeszcze zakończone (AZ, sobota, 06.05.1893 r.).