Powiat nie chce „prezentu” od rządu
Najdłuższy most obrotowy w Polsce generuje gigantyczne koszty i psuje się średnio co 9 dni. Władze powiatu elbląskiego mówią wprost: nie stać nas na ten rządowy podarunek.
Przestoje w robotach na 1 Maja. Co dzieje się w drogowych inwestycjach?
- Dlaczego od dwóch tygodni prace przy torowisku na 1 Maja praktycznie zamarły? – pytał radny Rafał Traks na posiedzeniu komisji gospodarki miasta i klimatu. Jak się okazuje, konieczne są dodatkowe uzgodnienia w sprawie kanalizacji deszczowej, co może spowodować, że prace na torowisku się przedłużą. Na jakim etapie są inne drogowe inwestycje w mieście?
Ważą się losy inwestycji lex deweloper w Elblągu
Spośród czterech planowanych w Elblągu inwestycji lex deweloper tylko jedna – przy ul. Wigilijnej - nie budzi kontrowersji i wszystko wskazuje na to, że Rada Miejska zgodzi się w czwartek na jej lokalizację. W pozostałych przypadkach radni opiniując projekty uchwał są przeciw lub wstrzymują się od głosu. Najwięcej emocji budzi sprawa inwestycji przy ul. Legionów/Częstochowskiej, w której radni zapowiadają jeszcze mediacje między mieszkańcami a deweloperem.
Praktyki, staże i klasa patronacka
Firma Rockfin, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów pomocniczych dla sektora energetycznego, podpisała w niedzielę (21 czerwca) umowę o współpracy z miastem Elbląg oraz patronacką z Zespołem Szkół Mechanicznych.
Deweloperzy kontra mieszkańcy. Decyzja w rękach radnych
Aż cztery wnioski o zgodę na lokalizację mieszkań na podstawie ustawy lex deweloper muszą rozpatrzyć elbląscy radni na najbliższej sesji 25 czerwca. Niektóre z tych inwestycji wywołują sprzeciw mieszkańców. Sprawa jest istotna, bo niedługo przepisy tej specjalnej ustawy przestaną działać i odrzucenie wniosków deweloperów może utrudnić im realizację planów.
Będzie jaśniej na lodowisku
Kolejnym etapem modernizacji hali lodowiska „Helena” jest remont oświetlenia. Swoją ofertę na jego wykonanie złożyły cztery firmy.
Rowerową ścieżką do Dąbrowy za dwa lata
Ponad 29 mln złotych ma kosztować budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Królewieckiej, od hotelu Europa do granic miasta w Dąbrowie. Władze Elbląga szukają wykonawcy inwestycji i czekają na jej dofinansowanie z funduszy unijnych.
Ten plan zdecyduje o kierunkach przestrzennego rozwoju Elbląga. Ruszają konsultacje
Rada Miejska ma wkrótce uchwalić plan ogólny dla Elbląga, dokument który określi kierunki rozwoju przestrzennego miasta. Zanim to się jednak stanie, każdy mieszkaniec może w tej sprawie zabrać głos. Od 17 czerwca do 19 lipca potrwają społeczne konsultacje.
Działki w Elblągu tanieją o 20 procent. Które?
Cztery razy władze Elbląga próbowały sprzedać kompleks działek przy ul. Lwowskiej, ale chętnych na kupno nie było. Będzie piąte podejście, ponownie prezydent podjął decyzję o obniżeniu ich ceny.
Do Warszawy w niecałe dwie godziny?
25 minut do Gdańska i mniej niż dwie godziny do Warszawy – taką kolejową przyszłość Elbląga rysują parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. Jest jednak jeden haczyk: na mapach rządu wciąż brakuje konkretnych dat.
„Mi również zależy na rozwoju miasta, ale zrównoważonym, racjonalnym i prospołecznym” (Śladem publikacji)
- Wracając do tematu budowy kamienicy w miejscu, gdzie pierwotnie planowano budowę parkingu wielopoziomowego, chciałbym odnieść się do stanowiska dewelopera oraz zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów tej sprawy. Ja jak Pan deweloper również jestem mieszkańcem naszego ukochanego miasta i tak jak deweloper podkreśla mi też zależy na jego dobru. Lecz w przeciwieństwie do niego nie patrzę na inwestycję pod kątem jak zmaksymalizować z niej zysk, ale spoglądam z szerszej i dłuższej perspektywy. Chciałbym przy tym zwrócić uwagę na kwestie, które w przedstawionej argumentacji zostały pominięte lub potraktowane marginalnie - pisze nasz Czytelnik Arkadiusz Buczyński, nadsyłając opinię na temat planowanej inwestycii przy ul. Tamka.
Miejskiej elektrociepłowni na gaz nie będzie. Co w zamian?
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zrezygnowało z budowy nowego bloku kogeneracyjnego zasilanego gazem, który miał powstać przy ul. Dojazdowej. W zamian chce zmodernizować istniejącą instalację, zamieniając węgiel na biomasę.
Więcej narodzin, mniej mieszkańców. Jaki jest Elbląg?
Jak radzi sobie lokalna gospodarka, jak wypadli nasi uczniowie? Choć demografia wciąż nas nie rozpieszcza, to miejski budżet bije historyczne rekordy. Zajrzeliśmy do "Raportu do stanie miasta" za 2025 rok, który kilka dni temu ujrzał światło dzienne. Sprawdź, jak zmienia się nasze miasto.
"Zależy nam na powodzeniu tej inwestycji i rozwoju miasta" (Śladem publikacji)
Po publikacji opinii Czytelnika pod tytułem „Utracona szansa na odkorkowanie starówki” o planowanej przy ul. Tamka inwestycji otrzymaliśmy stanowisko w tej sprawie dewelopera - firmy Energo Zet, które publikujemy poniżej wraz ze zdjęciami przesłanymi przez inwestora.
Kamienica przy Garbary ponownie pod młotek
Po dwóch latach przerwy władze miasta ponownie spróbują sprzedać zabytkową kamienicę przy ul. Garbary, w której przez lata funkcjonował Urząd Kontroli Skarbowej. Cena? Ponad 4 mln zł.
Centrum dla ROD, osiedla na polach. Plan ogólny pod lupą (opinia nadesłana)
W teorii plan ogólny gminy miał być przełomem w polskim planowaniu przestrzennym. Dokumentem, który uporządkuje chaos, wyznaczy kierunki rozwoju i pozwoli miastom dostosować się do współczesnych realiów. W praktyce jednak coraz częściej okazuje się, że zamiast planowania przyszłości mamy do czynienia z administracyjnym utrwaleniem stanu obecnego. Dobrym przykładem tego zjawiska jest projekt planu ogólnego Elbląga – pisze nasz Czytelnik, pan Paweł.
Elbląg nadal w grze przy metropolitalnej ustawie
Sejm przyjął w piątek ustawę o związku metropolitalnym województwa pomorskiego, która daje możliwość przystąpienia do tej organizacji także Elblągowi. Co ciekawe, przeciwko ustawie głosowali prawie wszyscy obecni na sali posłowie PiS poza... Andrzejem Śliwką, który wstrzymał się jako jedyny od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem do podpisu przez prezydenta Karola Nawrockiego.
Pierwsze przymiarki do zbiornika przy Spacerowej
Prezydent Elbląga obiecywał w wywiadzie z portElem, że jeszcze w tej kadencji samorządu, czyli do 2029 roku, władze miasta zbudują zbiornik retencyjny przy ul. Spacerowej. Właśnie podpisały umowę na opracowanie jego koncepcji, która ma być gotowa za siedem miesięcy.
282 mln zł na zabezpieczenie Żuław
282 mln zł wynosi dofinansowanie na realizację części A trzeciego etapu projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław. Umowę w tej sprawie Wody Polskie podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.
Przy starej pętli powstaną mieszkania
Przy ul. Robotniczej, w sąsiedztwie starej pętli tramwajowej, powstanie pięciokondygnacyjny budynek z około 30 mieszkaniami. Ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.





























