UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Światowid
W Bibliotece Elbląskiej o malborskim zamku

W Bibliotece Elbląskiej o malborskim zamku

2021-03-24 09:24

Od 1457 roku zamek w Malborku przeszedł w posiadanie polskich władców. Moment ten uznawany jest w dziejach za początek okresu staropolskiego, który trwał nieprzerwanie przez ponad 300 lat. Jak zamek miewał się w okresie polskiego panowania będzie opowiadał dr Rafał Panfil z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ona pisze... on zabija

Ona pisze... on zabija

2021-03-23 17:30

- "Jej słowa, jego czyny" została zakwalifikowana jako kryminał, jest tam trochę erotyki, trochę tajemnicy, trochę zabójstw - mówi pochodząca z Pasłęka Agnieszka Malinowska, której pierwsza książka trafiła właśnie do przedsprzedaży. Bohaterką książki jest Zuzanna... autorka kryminałów.  

Nowy teledysk Religion

Nowy teledysk Religion

2021-03-23 10:58

Zespół Religion działający na co dzień w Elblągu wydał kolejny utwór pt: Otrzyj moją łzę. To już piaty singiel tej grupy i teledysk nagrany w naszym mieście.

Po drugiej stronie

Po drugiej stronie

2021-03-22 14:20

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza do uczestnictwa w wyjątkowym pokazie mody autorstwa Nikoli Fedak w scenografii wystawy „Blumetrie” Urszuli Wilk. Wideotransmisja w sobotę 10 kwietnia na profilu organizatora.

Niewolnicy i wolni  (Truso: Śladami wikingów, odc. 24)

Niewolnicy i wolni (Truso: Śladami wikingów, odc. 24)

2021-03-21 08:00

- Żaden ze współczesnych opisów nie przynosi nam jasnego i szczegółowego obrazu społeczeństwa epoki wikingów. Są tylko fragmentaryczne informacje i całość trzeba mozolnie składać z drobnych kawałków, przede wszystkim urywków ze źródeł pisanych, w tym również inskrypcji runicznych, oraz wyników badań archeologicznych i oceny poszczególnych znalezisk – pisze Else Roesdahl w "Historii wikingów". Co wiemy o wikińskiej społeczności?

W przestrzeni Światowida

W przestrzeni Światowida

2021-03-19 10:10

Klimatyczne miejsce w nowej przestrzeni wystawienniczej Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zostało zaadaptowane na zbiory Światowida.  

Oni wygrali nagrody od Lidl Polska

Oni wygrali nagrody od Lidl Polska

2021-03-18 13:24

Z okazji otwarcia w Elblągu nowego sklepu Lidl Polska mamy konkurs dla Czytelników portEl.pl Do wygrania mieliśmy trzy zestawy koszyków z lidlowymi produktami. Zobacz, kto został laureatem.

Muzeum z nową radą

Muzeum z nową radą

2021-03-18 07:00

Dziś (18 marca) podczas sesji RM radni będą rozpatrywać m. in. projekt uchwały w sprawie Rady Muzeum działającej przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Zgodnie ze statutem placówki, gremium ma liczyć 9 osób.

"Elkontenci pokazują, że Elbląg ma muzyczny potencjał"

"Elkontenci pokazują, że Elbląg ma muzyczny potencjał"

2021-03-17 07:00

"Elkontenci" to płyta zrealizowana przez Spółdzielnię Socjalną "IDEA". 12 zebranych na krążku utworów to "muzyczno-turystyczna" wyprawa po Elblągu, która powstała... w 2019 r., a w jej przygotowanie włączyło się ok. 100 osób zebranych pod nazwą "Elbląska Kooperatywa Artystyczna". O gotowym od dawna, a jednak odłożonym na półkę projekcie rozmawiamy z jego z pomysłodawcami – Anną Łebek-Obrycką z "Idei" i Bartłoszem Krzywdą (Krzywda Studio).

Elbląskie Pro Publico Bono  (Napisali do nas)

Elbląskie Pro Publico Bono (Napisali do nas)

2021-03-16 12:29

Ryszard Tomczyk żył i tworzył dla Elbląga, niestrudzenie animując, dokumentując oraz recenzując na przestrzeni minionego półwiecza jego życie artystyczne i kulturalne. Kiedy odszedł w listopadzie 2020 roku, pozostawił po sobie pokaźną spuściznę. Zaliczają się do niej wszystkie dzieła pisane, malowane i rzeźbione, które wyszły spod ręki twórcy w czasie jego pracowitego życia, jak też i znacznych rozmiarów domowa biblioteka, a w niej pieczołowicie gromadzone przez dziesięciolecia książki i publikacje fachowe z zakresu historii, filozofii, psychologii, teatrologii, sztuki, religioznawstwa i wielu innych dziedzin - pisze Daniel Lewandowski. Co się obecnie dzieje z tymi zbiorami?

Akordeonowe barwy wiosny

Akordeonowe barwy wiosny

2021-03-15 13:00

Dzięki niemu akordeon wypłynął na szerokie koncertowe wody i z przedmiotu stał się podmiotem sceny muzycznej. Kiedy trzeba, zachowuje pokorę wobec zapisu nutowego, kiedy trzeba – jego artystyczna inwencja nie zna granic. No i liczby: niemal 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, ponad 80 płyt oraz 3 Fryderyki, a na tym zapewne nie koniec. Jednym słowem (a właściwie dwoma) - Klaudiusz Baran, który 21 marca powita wiosnę w Ratuszu Staromiejskim wraz z Sabriną Stachel i Elbląską Orkiestrą Kameralną.

Wikiński arsenał (Truso: Śladami wikingów, odc. 23)

Wikiński arsenał (Truso: Śladami wikingów, odc. 23)

2021-03-14 08:00

- Opis ataku wikingów na Paryż w 885-886 roku, rozmaite europejskie roczniki, Kronika anglosaska oraz anglosaski epos bohaterski o bitwie pod Maldon między Anglosasami a wikingami w 991 roku – to przykłady źródeł mówiących o wikińskiej broni, które wymienia Else Roesdahl w swojej "Historii wikingów". Czym w walce posługiwali się skandynawscy wojownicy?

Oni tworzą kulturę

Oni tworzą kulturę

2021-03-12 11:22

Nagrodę Kreatora Kultury otrzymali twórcy Galerii Pracownia, za Wydarzenie Roku uznano Elbląskie Święto Muzyki. Prezydent nagrodził twórców kultury w naszym mieście oraz przyznał stypendia artystyczne i kulturalne.

"Być ciekawym miejscem edukacji dla wszystkich". 70 lat Biblioteki Pedagogicznej

"Być ciekawym miejscem edukacji dla wszystkich". 70 lat Biblioteki Pedagogicznej

2021-03-10 18:00

W tym roku mija 70 lat od rozpoczęcia działalności Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. O historię i plany na przyszłość – nie tylko w związku z jubileuszem - pytamy Elżbietę Mieczkowską, dyrektor biblioteki.

Czwarty tom Studiów nad Truso na 40-lecie odkrycia osady

Czwarty tom Studiów nad Truso na 40-lecie odkrycia osady

2021-03-09 13:28

40 lat temu, podczas jednej z wycieczek rowerowych, elbląski archeolog Marek Franciszek Jagodziński, dostrzegł na polu w okolicach jeziora Druzno tajemnicze przedmioty. Po ich dokładniejszym obejrzeniu stwierdził, że są to fragmenty naczyń ceramicznych, które mogą pochodzić z okresu wczesnego średniowiecza. To pozornie nieznaczące wydarzenie doprowadziło w konsekwencji do sensacyjnego odkrycia, które pobudziło naszą fantazję i poruszyło badaczy na całym świecie.

Młodzi pianiści nie zawiedli

Młodzi pianiści nie zawiedli

2021-03-08 15:36

Prawie 140 młodych pianistów z całego kraju wzięło udział w III Elbląskim Konkursie Pianistycznym, który z powodu pandemii odbywał się w wersji online. - Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Odnotowaliśmy 60 tysięcy wejść na kanał You Tube z 23 krajów, m.in. z Japonii, Australii, Stanów Zjednoczonych i krajów skandynawskich – informują organizatorzy.

Nie tylko legenda. Piekarczyk kontra Krzyżacy

Nie tylko legenda. Piekarczyk kontra Krzyżacy

2021-03-08 08:00

Dziś (8 marca) mija 500 lat od najazdu krzyżackiego na Elbląg. O historycznych wydarzeniach, w których istotną rolę odegrał słynny Piekarczyk, rozmawiamy z Wiesławą Rynkiewicz-Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Zapraszamy na spacer z historią i opowieść o uśpionym mieście, które o mały włos nie zostało zdobyte przez Zakon... Zobacz zdjęcia miejsc związanych z krzyżacką napaścią.

Piekarczyk. Legenda czy fakty? Pytamy mieszkańców

Piekarczyk. Legenda czy fakty? Pytamy mieszkańców

2021-03-07 11:10

Już jutro (8 marca) minie dokładnie 500 lat od dnia, w którym Elbląg, dzięki odwadze i sprytowi czeladnika piekarskiego, obronił się przed Krzyżakami. O historyczne dla miasta wydarzenie i jego głównego bohatera pytamy elblążan.

Od 4 marca zmiana zasad korzystania z Biblioteki Elbląskiej

Od 4 marca zmiana zasad korzystania z Biblioteki Elbląskiej

2021-03-07 09:20

W związku z odnotowywaniem wzrostu zakażeń COVID-19 w województwie warmińsko-mazurskim zmienione zostają zasady funkcjonowania Biblioteki Elbląskiej: czytelnik może zarezerwować książki online lub telefonicznie i odebrać je dnia następnego, odbiór i zwrot książek odbywa się w specjalnie wyznaczonych punktach. Biblioteka główna i jej filie pracują w niezmienionych godzinach.

Polityk, wojownik i człowiek kultury (Truso: Śladami wikingów, odc. 22)

Polityk, wojownik i człowiek kultury (Truso: Śladami wikingów, odc. 22)

2021-03-07 08:00

Wspominaliśmy już w naszym cyklu niejednokrotnie, że Wulfstan, dzięki któremu wiemy o Truso, wyprawił się w okolice współczesnego Elbląga na zlecenie swojego władcy – Alfreda Wielkiego, króla Sasów Zachodnich. Dziś kilka słów o tym władcy.

Reklama