UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Światowid
Amulet pełen znaczeń <em>(Truso: Śladami wikingów, odc. 9)</em>

Amulet pełen znaczeń (Truso: Śladami wikingów, odc. 9)

2020-11-29 08:00

- Sagi są literaturą, która nie wie jeszcze o swoim prawie do zmyśleń. Trzymają się one rzeczywistości, niosą nam powiew z owych czasów tak ubogich w wieści – pisze Artur Górski w posłowiu do pierwszego wydania „Sag islandzkich“. Dziś w naszym cyklu kilka słów o znalezisku, o którym nie sposób powiedzieć bez odwołania do sag właśnie.

Kameraliści i elbląski teatr na liście Funduszu Wsparcia Kultury

Kameraliści i elbląski teatr na liście Funduszu Wsparcia Kultury

2020-11-24 10:47

Ponad dwa tysiące podmiotów ma otrzymać pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 milionów złotych. Wśród beneficjentów znalazły się również Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ponowna weryfikacja wniosków, zapowiedziana przez ministra kultury po kontrowersjach związanych z zasadami przyznawania dotacji, ma zakończyć się jeszcze w tym tygodniu.

Troje laureatów „Promocji”

Troje laureatów „Promocji”

2020-11-23 10:46

Rok 2020 zapisze się już na zawsze w naszej pamięci, jako nieprzewidywalny, a tym samym wszystko jest inne. W tym roku nie będzie tradycyjnego Koncertu Donacyjnego. Wolontariuszom, darczyńcom, partnerom dziękować będziemy wirtualnie w grudniu. Nie wręczymy też tradycyjnie stypendiów „Promocje” a odbędzie się to również w świecie Internetu. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przekazali swój 1 procent podatku na rzecz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego a tym samym mogliśmy sfinansować stypendia. Kim są tegoroczni beneficjenci? Jest ich troje i reprezentują trzy dziedziny sztuki.

Z kompasem ku odległym lądom <em>(Truso: Śladami wikingów, odc. 8)</em>

Z kompasem ku odległym lądom (Truso: Śladami wikingów, odc. 8)

2020-11-22 08:00

- W trakcie badań wykopaliskowych osady Truso, które prowadziłem w strefie portowej, w latach 2001-2003, odkryto 17 fragmentów połamanego (pokruszonego) przedmiotu (instrumentu) wykonanego z fiszbiny wieloryba – relacjonuje dr Marek F. Jagodziński. Tajemniczy artefakt został przez odkrywcę osady wstępnie zakwalifikowany jako kompas słoneczny.

Co się zmienia na wzgórzu pełnym zabytków?

Co się zmienia na wzgórzu pełnym zabytków?

2020-11-21 15:00

Prace konserwatorskie dotyczące zabytków Fromborka trwają. Trzeba zaznaczyć, że miniony rok obfitował w tego rodzaju działania w mieście Kopernika, a kolejne prace związane z konserwacją tamtejszych zabytków zapewne przyniesie najbliższa przyszłość.

Spotkanie dla młodzieży z Katarzyną Ryrych

Spotkanie dla młodzieży z Katarzyną Ryrych

2020-11-21 13:14

Tym razem w cyklu spotkań autorskich #czytElnia Katarzyna Ryrych – autorka nagradzanych książek dla młodzieży, poruszająca w nich tematy związane z dorastaniem, relacjami w rodzinie i z rówieśnikami, odmienności, choroby i innych. Na spotkanie zapraszamy w piątek, 27 listopada, o godz. 17 na stronę FB Biblioteki Elbląskiej.

EOK smyczkuje online

EOK smyczkuje online

2020-11-20 16:15

Z jakimi dźwiękami zmierzyłby się Antonio Vivaldi, gdyby jakimś cudem zawitał na Żuławy? Które rejony Elbląga przemierzałby, gdyby mógł, Wolfgang Amadeusz Mozart? Aby odpowiedzieć na to pytanie, Elbląska Orkiestra Kameralna rusza z cyklem “Elbląg pod batutą”. Do tego koncerty online z EOK i Janem Miłoszem Zarzyckim w roli głównej - spod smyczków popłyną m.in. dzieła Holsta, Mozarta i Dworzaka. To propozycje instytucji na najbliższe tygodnie.

Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

2020-11-20 11:02

Książka Agnieszki Pajączkowskiej pt. „Wędrowny Zakład Fotograficzny” jest rezultatem pięcioletniego projektu, w trakcie którego autorka odwiedziła ponad dwieście przygranicznych miejscowości, tworząc portrety i zbierając opowieści portretowanych. O swojej pracy opowie podczas spotkania w cyklu #czytelnia, które odbędzie się 23 listopada, o godz. 18 na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.

Spotkanie online z Łukaszem Lamżą

Spotkanie online z Łukaszem Lamżą

2020-11-19 14:25

Wśród zalewających nas każdego dnia fake newsów trudno się czasem połapać. Na przykładzie zebranych w książce „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze” różnych popularnych pseudonaukowych hipotez, jej autor obnaża ich nieracjonalność. Na rozmowę z popularyzatorem nauki Łukaszem Lamżą zapraszamy w piątek, 20 listopada, o godz. 18:00.

Baszta we Fromborku zyskuje nowy blask

Baszta we Fromborku zyskuje nowy blask

2020-11-19 13:12

We Fromborku trwają prace renowacyjne dotyczące zabytków Wzgórza Katedralnego i nie tylko. Obok dużego projektu rozpoczętego w 2018 r. przez archidiecezję warmińską, tego rodzaju działania podjęło także Muzeum Mikołaja Kopernika.

Startuj za free! Darmowe filmy od Kina Światowid

Startuj za free! Darmowe filmy od Kina Światowid

2020-11-18 12:39

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników nieszablonowego kina. Pomimo zamknięcia instytucji kultury, elbląskie Kino Światowid ze swoim repertuarem przeniosło się do Internetu. Zapraszamy do Wirtualnej Sali Kina Światowid na platformie MOJEeKINO.pl. Dla nowych użytkowników przygotowaliśmy promocję #startujzafree. Po zarejestrowaniu na platformie MOJEeKINO.pl czeka na Was pięć ciekawych propozycji filmowych zupełnie za darmo!

Spotkanie z autorem kryminałów retro Krzysztofem Bochusem

Spotkanie z autorem kryminałów retro Krzysztofem Bochusem

2020-11-18 12:32

Krzysztof Bochus jest autorem thrillerów kryminalnych z najwyższej półki. Ich akcja dzieje na Pomorzu, w Prusach Wschodnich, a jednego nawet w Elblągu. Najnowsza powieść autora to „Wachmistrz” z cyklu z radcą Christianem Abellem. Na rozmowę z autorem zapraszamy w czwartek, 19 listopada, o godz. 17:00 na stronie FB Biblioteki Elbląskiej.

Sukcesy EKT Jantar w Łodzi

Sukcesy EKT Jantar w Łodzi

2020-11-17 14:54

15 listopada w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski FTS Dzieci i Juniorów Młodszych w stylach Standardowym i Latynoamerykańskim oraz Mistrzostwa Polski FTS w klasie tanecznej „A” w stylach Standardowym i Latynoamerykańskim. Para reprezentująca Elbląski Klub Tańca Oleksji Protsenko i Julia Wieteska zajęli I miejsce podczas Mistrzostw Polski FTS w klasie tanecznej „A” w kategorii par dorosłych w stylu standardowym.

Tekst „Żegnam pana, doktorze Jekyll, na zawsze” Piotra Chrzana w kolejnej odsłonie Sceny przy stoliku online

Tekst „Żegnam pana, doktorze Jekyll, na zawsze” Piotra Chrzana w kolejnej odsłonie Sceny przy stoliku online

2020-11-17 11:35

Teatr im. Aleksandra Sewruka wspólnie z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym zapraszają na spotkanie Sceny przy stoliku online. Tym razem tekst Piotra Chrzana przeczytają Jacek Gudejko, Marcin Tomasik i Teresa Suchodolska.

Jak wypożyczyć książki, kiedy biblioteka jest zamknięta?

Jak wypożyczyć książki, kiedy biblioteka jest zamknięta?

2020-11-17 09:46

Kierując się rekomendacjami Biblioteki Narodowej, od wtorku 17 listopada wprowadzamy możliwość wypożyczania zbiorów na zewnątrz, ale UWAGA, tylko według ściśle ustalonych procedur. Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z nimi.

Tu się tworzy! Rzemiosła dawne

Tu się tworzy! Rzemiosła dawne

2020-11-16 15:51

W najbliższy weekend (21-22 listopada) elbląskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne zaprasza na serię pokazów online pod hasłem „Tu się tworzy! Rzemiosła dawne”. Pokazy przybliżą tajniki dawnych, głównie średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych, w tym zapomnianych już rzemiosł, a także tradycyjnych zawodów, które dziś można uznać za ginące.

Spotkanie online z Waldemarem Kuligowskim

Spotkanie online z Waldemarem Kuligowskim

2020-11-16 09:11

Kulturowe spojrzenie na świat osób transpłciowych to temat najnowszej książki prof. Waldemara Kuligowskiego pt. „Trzecia płeć świata”. Rozmowa odbędzie się na profilu FB Biblioteki Elbląskiej we wtorek, 17 listopada, o godz. 18:00. Rozmowę poprowadzi Jacek Nowiński.

Nie tylko wikingowie <em>(Truso: Śladami wikingów, odc. 7)</em>

Nie tylko wikingowie (Truso: Śladami wikingów, odc. 7)

2020-11-15 08:00

Kontynuujemy naszą wyprawę Śladami wikingów, jednak dziś nie tylko o wikingach będzie tutaj mowa. Nie jest przecież wykluczone, że oprócz Skandynawów Truso zamieszkiwali także przedstawiciele innych ludów.

Scena przy stoliku online. Prapremiera nowego tekstu Freda Apke

Scena przy stoliku online. Prapremiera nowego tekstu Freda Apke

2020-11-12 09:59

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na kolejne spotkanie Sceny przy stoliku w wersji online.

Tomczykowy żywot niepokorny <em> (wspomnienie) </em>

Tomczykowy żywot niepokorny (wspomnienie)

2020-11-11 10:00

Pogrzeb zmarłego kilka dni temu Ryszarda Tomczyka, twórcy kultury i Honorowego Obywatela Elbląga, odbędzie się na cmentarzu Dębica 19 listopada. Dzisiaj przypominamy wiele epizodów z życia tej zasłużonej dla elbląskiej kultury postaci, które możemy znaleźć w artykule Krzysztofa Szczepanika z... 1987 roku, kiedy to Ryszard Tomczyk kierował Galerią El.

Reklama