UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Światowid
Zimowe opowieści przez telefon

Zimowe opowieści przez telefon

2021-01-21 11:05

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj w Elblągu posiada w swojej ofercie możliwość zamówienia "bajek przez telefon". To propozycja dla dzieci, które tęsknią za spotkaniami w bibliotece, lubią bajki i opowieści. Wystarczy, aby rodzic/opiekun zadzwonił i umówił się na czytanie dla swojego dziecka. W styczniu czytane będą zimowe opowieści.

W bibliotece o Twierdzy Wisłoujście

W bibliotece o Twierdzy Wisłoujście

2021-01-20 16:10

Dzieje Twierdzy Wisłoujście, czyli najpotężniejszej nadmorskiej fortecy Rzeczypospolitej to temat kolejnego spotkania w ramach cyklu Wirtualna Regioteka, które odbędzie się we wtorek, 26 stycznia, o godz. 17 na stronie FB Biblioteki Elbląskiej. Gościem Radosława Kubusa z Pracowni Regionalnej Regioteka będzie Marcin Szumny z Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwsze spotkanie ze Sceną przy stoliku

Pierwsze spotkanie ze Sceną przy stoliku

2021-01-20 09:39

Teatr im. Aleksandra Sewruka wraz z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z aktorami przy stoliku

We wczesnośredniowiecznym domu i zagrodzie <em>(Truso: Śladami wikingów, 16)</em>

We wczesnośredniowiecznym domu i zagrodzie (Truso: Śladami wikingów, 16)

2021-01-17 08:00

Czy w Truso prowadzono hodowlę zwierząt i uprawę roli? Co znajdowało się w gospodarstwach domowych? O tym kilka słów w dzisiejszym odcinku cyklu "Śladami wikingów".

Emilia Kowalska: Pisałam do szuflady

Emilia Kowalska: Pisałam do szuflady

2021-01-10 12:00

- Główną bohaterką jest bizneswoman, która w pewnym momencie zadziera z niewłaściwymi ludźmi i traci wszystko. Zaczyna się mścić i droga zemsty niejako wymusza na niej odrzucenie człowieczeństwa - mówi Emilia Kowalska. Jej książka "Czarna róża" została uznana Elbląskim Rękopisem Roku w konkursie Fundacji Elbląg. 

Zabytki z kamienia <em>(Truso: Śladami wikingów, odc. 15)</em>

Zabytki z kamienia (Truso: Śladami wikingów, odc. 15)

2021-01-10 08:00

W czasie badań archeologicznych prowadzonych w Janowie w latach 2007-2008 naukowcy wzięli pod lupę 4 ha terenu, na którym znaleziono 43 kamienne przedmioty. Jakie kamienne zabytki skrywały historyczne tereny niedaleko Elbląga?

Zamienili altówkę na wiolonczelę

Zamienili altówkę na wiolonczelę

2021-01-09 15:00

Artyści z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej okres pandemii postanowili wykorzystać na nagranie płyty. „Na warsztat” wzięli jedną z symfonii Mozarta, ale... zamiast altówki zagra wiolonczela. Co z tego wynikło dowiemy się po wakacjach. Zobacz zdjęcia.

Bitwa o Elbląg i wspomnienie o wielkich artystach

Bitwa o Elbląg i wspomnienie o wielkich artystach

2021-01-07 17:11

Jest już dostępne najnowsze wydanie „Magazynu Elbląskiego”, periodyku z ciekawymi artykułami publicystycznymi na tematy ważne dla naszego miasta i regionu.

Oskar Mir: Nuty to klucze do drzwi wielu sekretów

Oskar Mir: Nuty to klucze do drzwi wielu sekretów

2021-01-06 14:00

Oskar Mir jest pochodzącym z Elbląga muzykiem, który pracuje nad swoim pierwszym albumem zatytułowanym ORFEUSZ. Niedawno do sieci trafiło kolejne nagranie artysty, które promuje nadchodzący krążek. Korzystamy z okazji i wypytujemy elblążanina o jego muzyczne plany i inspiracje.

Ferie z Elbląską Orkiestrą Kameralną

Ferie z Elbląską Orkiestrą Kameralną

2021-01-06 09:01

Tegoroczne ferie są inne niż zwykle, ale i tak można je spędzić koncertowo. Zatroszczyła się o to Elbląska Orkiestra Kameralna, która zaprosiła w poniedziałek, za pośrednictwem swojego Facebooka, małych melomanów do świat skrzypiec, altówek, wiolonczel oraz kontrabasu. I choć ten ostatni narzekał na swoją wielkość – „Mam dwa metry, z takim wzrostem, życie wcale nie jest proste” – 2 koncerty dla dzieci przyniosły śmiechu co niemiara.

Elbląscy kameraliści u progu nowego roku

Elbląscy kameraliści u progu nowego roku

2021-01-05 13:14

Nowy rok, którego nadejście niedawno świętowaliśmy, to także nowe wydarzenia w kulturze. Z przytupem w 2021 wchodzi Elbląska Orkiestra Kameralna, bo najbliższe dni wiążą się z dwoma koncertami, które z powodu pandemicznych obostrzeń będą transmitowane w sieci i w telewizji. Co na najbliższe dni i na kolejny rok planują muzycy? Zobacz zdjęcia z ostatnich nagrań.

Sztukaferie w Galerii EL

Sztukaferie w Galerii EL

2021-01-04 16:03

Nie lada sztuką jest zainteresować dzieci kolejnymi zajęciami online. Ale skoro o sztuce – Centrum Sztuki Galeria EL proponuje serię zajęć nazwanych wspólnie Sztukaferie, które pomogą najmłodszym spędzić nadchodzące ferie zimowe w formie zabawy, ale też zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności.

Okno biblioteki: ferie zimowe z Bulajem

Okno biblioteki: ferie zimowe z Bulajem

2021-01-04 10:38

W okresie ferii zimowych zapraszamy na spotkania i warsztaty z Biblioteką Młodego Czytelnia Bulaj, które odbędą się na platformie Zoom. Zapraszamy do zapoznania się z grafikiem zajęć.

W fotografii liczy się moment

W fotografii liczy się moment

2021-01-03 10:00

Tegoroczny wernisaż Fotki Miesiąca z powodu pandemii nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Jednak już 12 stycznia na portEl.pl zamieścimy wirtualny wernisaż najlepszych konkursowych fotek oraz konkurs z nagrodami na fotkę 20-lecia portEl.pl. Tymczasem zapraszamy na rozmowę z Piotrem Puszkarem, autorem grudniowej fotografii w kalendarzu portElu na 2021 rok.

40 lat minęło... od odkrycia Truso. Rozmowa z Markiem Jagodzińskim <em>(Truso: Śladami wikingów, odc. 14)</em>

40 lat minęło... od odkrycia Truso. Rozmowa z Markiem Jagodzińskim (Truso: Śladami wikingów, odc. 14)

2021-01-03 08:00

W tym roku miną cztery dekady od dnia, kiedy dr Marek F. Jagodziński znalazł pozostałości wikińskiej osady, której lokalizacja przez lata rozpalała wyobraźnię badaczy. Jak odkrywca Truso wspomina ten dzień i kolejne lata pracy badawczej? Jakie działania w związku z wikińską osadą podejmowane są obecnie? O to pytamy w pierwszym w tym roku odcinku naszego cyklu Śladami wikingów.

Tu jest co fotografować

Tu jest co fotografować

2021-01-02 13:00

W tym roku wernisaż Fotki Miesiąca z powodu epidemii koronawirusa nie może się odbyć w tradycyjnej formie. Ale nic straconego! 12 stycznia na portEl.pl zamieścimy wirtualny wernisaż najlepszych konkursowych fotek oraz konkurs z nagrodami na fotkę 20-lecia portEl.pl. A już dzisiaj zapraszamy na rozmowę z Piotrem Leibnerem, autorem okładkowego zdjęcia Kalendarza portEl.pl na 2021 rok.

Styczeń muzycznych wrażeń – EOK otwiera 2021 rok

Styczeń muzycznych wrażeń – EOK otwiera 2021 rok

2020-12-31 12:52

Z Alicją Węgorzewską u boku, a także przebojami, które podbiły dziecięce serca, w repertuarze – tak Elbląska Orkiestra Kameralna wkroczy w 2021 rok. Kameraliści otworzą go 6 i 10 stycznia Koncertem Noworocznym, uświetniając wręczenie Nagród Prezydenta Elbląga. Program? Jak przystało na wejście w nową dekadę, wystrzałowy - nie zabraknie hitów muzyki rozrywkowej i operowej klasyki, a o obecność tangowych dźwięków na scenie zadba Tango Attack. 11 stycznia EOK zaprosi zaś najmłodszych melomanów do świata bajek – oba koncerty, z racji sytuacji epidemicznej, odbędą się online.

Elbląski rok w kulturze <em>(Podsumowanie 2020)</em>

Elbląski rok w kulturze (Podsumowanie 2020)

2020-12-30 07:00

Roku 2020 w kulturze, także w naszym mieście, nie sposób przedstawić pomijając kontekst pandemii, która znacznie utrudniła działalność poszczególnych instytucji. Mimo to elbląskie życie kulturalne, choć zostało poddane ograniczeniom, trwało na ile było to możliwe, choć nie odbyły się takie wydarzenia jak Dni Elbląga czy Święto Chleba.

Francja dźwiękiem malowana. Akordeonowy koncert online

Francja dźwiękiem malowana. Akordeonowy koncert online

2020-12-28 10:57

Sylwestrowy wieczór w klimacie najpiękniejszych, francuskich melodii. Muzyczna podróż do Francji w interpretacji i wykonaniu Roberta Fursa, elbląskiego wirtuoza akordeonu. Premiera online w czwartek, 31 grudnia o 20.

Spacerem po mitycznych krainach <em>(Truso: Śladami wikingów, odc. 13)</em>

Spacerem po mitycznych krainach (Truso: Śladami wikingów, odc. 13)

2020-12-27 08:00

Wikingowie wierzyli, że na cały Świat składają się mityczne krainy, które opisuje m. in. książka "Truso: legenda Bałtyku". Co według nordyckich wierzeń znajdowało się na tych tajemniczych lądach, o których niekiedy wspominamy w naszym cyklu Truso: Śladami wikingów?

Reklama