Kler powiatu elbląskiego w oczach członków Egzekutywy KP PZPR w Elblągu w roku 1949
1 lipca 1949 r. papież Pius XII nałożył ekskomunikę na wszystkich członków partii komunistycznych. Wywołało to głębokie zaniepokojenie wśród członków Egzekutywy Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu. Stwierdzali oni, że papierz (sic!) wydał list do Episkopatu, by jego członkowie „jak najgorzej ustosunkowywali się do pezetpeerowców, że to są komuniści itp”. W tym czasie represje władz komunistycznych wobec księży na terenie całego kraju, jak i powiatu elbląskiego osiągnęły swój zenit. Wystarczy tu wspomnieć tylko postać ks. Pracza-Praczyńskiego, omawianego już przez autora na łamach „Portelu”.
Dawno temu w Elblągu... na rzece rozpoczął się sezon
We wtorek, 4 kwietnia po raz pierwszy w sezonie odbędzie się przejażdżka parowcem "Iris" do Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk) i Kaliningradu (niem. Königsberg). Od tego czasu rejsy będą odbywać się regularnie (AZ, wtorek, 30.03.1893 r.).
Kalendarium elbląskie 25-31 marca (odc.40)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 25 a 31 marca? Dlaczego przed 120 laty uregulowano Nogat i wykonano przekop Wisły? Dlaczego misja Morskiej Grupy Operacyjnej okazała się niemożliwa? Kto odbudowywał Frombork? Kiedy powstała Diecezja Elbląska i dlaczego czasami warto dać się nabrać? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Malborskie mosty i przemysł (odc. 152)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po byłych miejscowościach województwa elbląskiego. Od kilku tygodni Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z Malborkiem. Dziś przyszedł czas na historię mostów i malborskiego przemysłu.
Pracownik elbląskiego bezpieczeństwa w szponach nałogu
W kolejny m odcinku historycznego cyklu Marcin Ślaski przedstawia historię Stefana B. [imię i nazwisko – do wiadomości redakcji] .Porucznika Urzedu Bezpieczeństwa, starszego oficera operacyjnego PUBP w Elblągu oraz starszego oficera techniki operacyjnej Punktu „T” Referatu Służby Bezpieczeństwa KPMO w Elblągu.
Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zwodowano statek nr 500
Przed kilkoma dniami w stoczni Schichaua został zwodowany torpedowiec przeznaczony na cele niemieckiej marynarki. To pięćsetny statek wyprodukowany przez stocznię (AZ, wtorek, 21.03.1893 r.).
Józef Kuriata – szef elbląskiej bezpieki w latach 1952-1959
"Orientacja polityczna dobra, wyrobienie dostateczne, szczerze oddany dla sprawy socjalizmu. W życiu społeczno – politycznym bierze aktywny udział, jest czł. Egzekutywy KP PZPR, politycznie pewny. Pracę operacyjną opanował dobrze, z agenturą pracuje umiejętnie, osiągając dość dobre wyniki w pracy, posiada dość dobrą orientację i inicjatywę własną." - tak przyszłego szefa elbląskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego scharakteryzowali przełożeni. Sylwetkę Józefa Kuriaty przedstawia historyk Marcin Ślaski.
Kalendarium elbląskie: 18-24 marca (odc. 39)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 18 a 24 marca? Jak liberałowie z Elbląga wspierali berlińskich rewolucjonistów? Dlaczego upadły zakłady Komnicka? Kto sprowadził do Elbląga Filharmonię Narodową i jak „Feniks” miał odmienić elbląski handel? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Jeszcze o Malborku (odc. 151)
Polacy nigdy nie zdobyli zamku w Malborku, za to kupili go za... zaległy żołd. O tych i innych ciekawostkach związanych z miastem nad Nogatem opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK. Zapraszamy na kolejny odcinek „Historii okolic Elbląga”.
Dawno temu w Elblągu... zorganizowano wiosenną wycieczkę nad zalew
Wczoraj po południu o godz. 14 dwudziestu panów zaproszonych przez pana von Riesen udało się statkiem "Tiegenhof" na wycieczkę rozpoznawczą nad zalew. Wycieczka okazała się nadzwyczaj interesująca, a do zobaczenia było wiele.
Kalendarium elbląskie: 11-17 marca (odc. 38)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 11 a 17 marca? Dlaczego mieszkańcy Nowego Miasta czuli się przez uciskani przez patrycjat Elbląga? Jaka była historia kościoła Trzech Króli? Jak uratowano księgozbiór elbląski przed przemiałem i czym zajmowała się spółka „Halex”? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Malbork (odc. 150)
Kolejne odcinki naszego cyklu poświęcimy Malborkowi. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, przedstawia w pigułce ciekawą historię tego miasta od jego powstania do XV wieku.
Generał AK w sprawozdaniach elbląskiej bezpieki (1958 r.)
W 1949 r. generał Bolesław Michał Nieczuja - Ostrowski został aresztowany i dwukrotnie skazano go na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Z uwagi na swoje powiązania z Armią Krajową podlegał dalszym prześladowaniom. Jakie fałszywe informacje na temat generała po jego wyjściu z więzienia przekazywali informatorzy elbląskiej UB? Zarzucano mu m.in. "deprawowanie” ideowych partyjniaków, którzy zamiast do partii trafiają do kółka różańcowego, sugerowano też, że „cierpi on na zaburzenia psychiczne, szczególnie na tle religijnym”.
Dawno temu w Elblągu... rozpoczęła się nauka
Od pierwszego kwietnia rozpocznie się obowiązek szkolny dzieci urodzonych od 1 kwietnia 1886 do 31 marca 1887 roku. Obowiązkiem rodziców i opiekunów tych dzieci jest ich przyprowadzanie do szkoły dnia 1 kwietnia (AZ, wtorek, 14.03.1893 r.).
Im należy się pomnik (śladem pubikacji)
Po publikacji artykułu Marcina Ślaskiego „Okiem historyka: jak chłopi z Chojnowa bronili się przed kolektywizacją” otrzymaliśmy oświadczenie autora, które poniżej publikujemy.
Kalendarium elbląskie: 4-10 marca (odc.37)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 4 i 10 marca? Jak Piekarczyk obronił miasto przed Krzyżakami? Dlaczego gdańszczanie napadli na Elbląg? Gdzie rosną lipy upamiętniające siedmiu profesorów z Getyngi i kiedy Elbląg przekroczył magiczną liczbę 100 tysięcy mieszkańców? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka elbląskiego kalendarium.
Historia okolic Elbląga: Ogrodzieniec i Limża (odc. 149)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach byłego województwa elbląskiego. Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z gminą Kisielice. Dzisiaj odwiedzamy Ogrodzieniec i Limżę.
Jak mieszkańcy powiatu elbląskiego rozpowszechniali „szeptaną propagandę” w 1949 r.?
Za plotkowanie w 1949 r. groził surowy wyrok (nawet do 5 lat więzienia za tzw. „szeptankę” czy wysłanie do obozu pracy), ale wielu mieszkańców powiatu elbląskiego to nie odstraszało. Opowiadali, że Rosjanie kradną maszyny fabryczne, że spółdzielnie produkcyjne nie są potrzebne, na podstawie proroczych snów dochodzili do wniosku, iż niedługo dojdzie do wybuchu III wojny światowej, że z Polski wszystko wywozi się do Związku Radzieckiego, że elektryfikacja wsi będzie bardzo droga i wcale się nie opłaca, czy wreszcie że po wybuchu III wojny światowej do Elbląga przyjdzie wojsko radzieckie i towarzyszyć temu będzie wysiedlanie mieszkańców z miasta.
Dawno temu w Elblągu... w stoczni Schichaua zdarzył się wypadek
Wczoraj w fabryce Schichaua pewien ślusarz uderzył przez pomyłkę swojego współpracownika, który trzymał mu dłuto, młotkiem w głowę. Obrażenia są poważne. Ranny został natychmiast przewieziony do szpitala diakonisek (AZ, sobota, 04.03.1893 r.).
Kalendarium elbląskie: 25 lutego – 3 marca (odc.36)
Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 25 lutego a 3 marca? W jakim celu założono Nowe Miasto? Dlaczego Anglicy w XVI wieku wybrali Elbląg, a nie Gdańsk? Jak właściciele stoczni Schichaua pacyfikowali strajki robotników? Z czego słynął Elbląg przed 60 laty i dlaczego kino „Kolejarz” działało zaledwie kilka lat? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.