UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2019

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

 • 2019-08-17 Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej

  W najbliższy piątek odbędzie się nocna przejażdżka parowcem "Anna" do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). W wycieczce wezmą udział tylko kobiety. Cena wycieczki wynosi 60 fenigów za osobę, z czego 30 fenigów przeznaczone jest na oprawę muzyczną na statku tego wieczora. Wkrótce zostanie puszczna w obieg lista dla osób chętnych (AZ, wtorek, 22.08.1893 r.).

 • 2019-08-11 Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi (odc. 174)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi <em> (odc. 174) </em>

  W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Godkowo. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Plajny i Podągi opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-08-10 Szef elbląskiej bezpieki

  Elbląg. Szef elbląskiej bezpieki

  Wincenty Podłubny mimo, ze otrzymał polskie obywatelstwo w 1949 r., mówił dobrze tylko po rosyjsku. Był klasycznym POP-em tzn. „pełnił obowiązki Polaka". W 1954 r. otrzymał od Egzekutywy KW PZPR w Gdańsku naganę za współżycie z małoletnią siostrą swojej żony, którą wziął na wychowanie (co miało mieć miejsce w 1947 r.) i został przeniesiony do Bydgoszczy, gdzie pracował do końca swojej kariery w aparacie bezpieczeństwa.

 • 2019-08-10 Dawno temu w Elblągu... zapalił się komin

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... zapalił się komin

  W sobotę wieczorem po godz. 20 w domu przy ulicy Rybackiej 21 (niem. Fischerstraße) wskutek nieczyszczenia komina z sadzy doszło do pożaru. Straż pożarna natychmiast pojawiła się na miejscu i podjęła niezbędne czynności (AZ, wtorek, 08.08.1893 r.).

 • 2019-08-04 Historia okolic Elbląga: Piskajny i Osiek (odc. 173)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Piskajny i Osiek <em>(odc. 173)</em>

  W naszych historycznych wędrówkach po okolicach Elbląga przenosimy się do gminy Godkowo. O historii wsi Piskajny i Osiek opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK. 

 • 2019-08-03 Od murarza do bezpieczniaka i z powrotem

  Elbląg. Od murarza do bezpieczniaka i z powrotem

  27 lipca 1945 r. Bolesław Reksa został mianowany na stanowisko Starszego Referenta pełniącego obowiązki kierownika PUBP w Elblągu. Szefem elbląskiego PUBP został dwa lata później, a urzędem tym kierował do stycznia 1948 r. Z zawodu murarz, wykazał się w Elblągu typową dla Polaków zdolnością do kombinowania, co nie zawsze wiązało się z działaniami legalnymi. Nie licowało to z godnością pracownika resortu na stanowisku kierowniczym. W sprawie jego postępowania interweniowała sama Julia Brystygier – dyrektor Departamentu V MBP.

 • 2019-08-03 Dawno temu w Elblągu... trwała przebudowa teatru

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... trwała przebudowa teatru

  Przebudowa tutejszego miejskiego teatru szybko posuwa się naprzód. W ostatnich dniach do pracy zatrudniono dodatkowo 25 pracowników. Prace powinny zakończyć się do końca września (AZ, wtorek, 01.08.1893 r.).

 • 2019-07-28 Historia okolic Elbląga: Dobry i Bielica (odc. 172)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Dobry i Bielica <em> (odc. 172) </em>

  W naszych historycznych wędrówkach po okolicach Elbląga przenosimy się do gminy Godkowo. O historii wsi Dobry i Bielica opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-07-27 Jak niewolnicy PRL-u pracowali na Żuławach Wiślanych i w stoczniach Trójmiasta

  Elbląg. Jak niewolnicy PRL-u pracowali na Żuławach Wiślanych i w stoczniach Trójmiasta

  Powszechna Organizacja „Służba Polsce” funkcjonowała w latach 1948-1955. Została utworzona 25 lutego 1948 r. Pod koniec 1948 r. sam Bolesław Bierut mówił o niej, że jest to „nowa forma organizacyjna, ale nie wątpliwie odgrywa wielką rolę wychowawczą i przyczynia się do odbudowy kraju siłami młodzieży polskiej”.

 • 2019-07-27 Dawno temu w Elblągu... rozdawali wodę, bo było gorąco

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... rozdawali wodę, bo było gorąco

  Zgodnie z wydanym komunikatem od wczoraj na przednim końcu ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) w godz. 16-16.30 i przy Trzeciej Szkole dla Dziewcząt na Wyspie Spichrzów w godz.17.30-18 będzie wydawana woda z hydrantów, tylko do celów użytkowych (AZ, środa, 19.07.1893 r.).

 • 2019-07-24 O życiu przed wojną przy lemoniadzie

  Elbląg. O życiu przed wojną przy lemoniadzie

  Dziś brudne rzeczy wrzucamy do pralki, wsypujemy proszek albo inne środki piorące, zamykamy pokrywę i czekamy. Kiedyś pozbywanie się zanieczyszczeń było o wiele bardziej żmudne, nierzadko wymagało krzepy. O tym, jak wyglądało pranie w przedwojennym Elblągu i nie tylko można było posłuchać podczas spotkania "Lemoniada u sióstr Horn", które odbyło się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno – Historycznego.

 • 2019-07-21 Historia okolic Elbląga: Brzeziny i Drulity (odc. 171)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Brzeziny i Drulity <em> (odc. 171) </em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Pasłęk. O ciekawostkach związanych z wsiami Brzeziny i Drulity opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-07-20 „Mercedes”, „Tęcza” i „Jastrząb”, czyli jak werbowali ubecy

  Elbląg. „Mercedes”, „Tęcza” i „Jastrząb”, czyli jak werbowali ubecy

  Pod koniec 1953 roku liczba tajnych współpracowników (agentów, informatorów, rezydentów) osiągnęła apogeum - 85 tysięcy. Jednakże ta masowość nie przekładała się automatycznie na jakość pracy operacyjnej pracowników bezpieczeństwa oraz agentów i informatorów. Jak PUBP w Elblągu „pracował” z „Jastrzębiem”, „Mercedesem”, „Tęczą”, „Ochotnikiem”, „Nr.25” , „Maćkiem” w styczniu i lutym 1954 r.?

 • 2019-07-20 Dawno temu w Elblągu... odbył się bazar

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... odbył się bazar

  Ojczyźniane Stowarzyszenie Kobiet oddział w Elblągu postanowiło zorganizować 6 sierpnia na Schillingsbrücke bazar. Zapowiada się wiele niespodzianek dla gości (AZ, niedziela, 16.07.1893 r.).

Google

Sondaż portElu

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne BMW
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne Henko
Okulary przeciwsłoneczne BMW
Reklama