Sportowy Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka
Sportowe wydarzenia w Elblągu lat 70. gromadziły tłumy kibiców, co widać na zdjęciach Czesława Misiuka. Zapraszamy na kolejny odcinek fotograficznych wspomnień, które udostępnia syn pana Czesława - Tomasz, również fotograf.
Dawno temu w Elblągu... szukano śladów wiosny
Pierwsze wycieczki nad zalew cieszą się co roku wielką popularnością. Stąd też we wczorajszej wyprawie uczestniczyło nader wiele osób. Oprócz parowca "Flora" musiano uruchomić także parowiec "Anna". Nas ten fakt wcale nie dziwi, ponieważ taka wyprawa jest zawsze wycieczką pełną odkryć i przygód w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. A że zbliża się do nas wielkimi krokami, można ją było łatwo odnaleźć - pisała elbląska prasa prawie 80 lat temu.
Elbląg z lat 70. i 80. na zdjęciach Czesława Misiuka (część 2)
Jak wyglądał Elbląg w latach 70 i 80.? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Dzisiaj część druga galerii zdjęć. Rozpoznajecie te miejsca?
Historia okolic Elbląga: Od Krykajn do Nawt (odc. 206)
W dzisiejszym odcinku odwiedzamy gminę Godkowo. O ciekawostkach związanych z miejscowościami leżącymi na terenie dawnych Prus Górnych opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Jak wyglądały problemy w rolnictwie w 1951 roku
Prezydia GRN nie pilnowały sprawy nawozów sztucznych, których sprzedaż dla rolników indywidualnych i spółdzielni przebiegały bardzo słabo. Gminne Rady Narodowe nie opiekowały się również spółdzielniami produkcyjnymi istniejącymi na terenie powiatu, nie interesowały się nimi, pozostawiając je często własnemu losowi. Prezydia GRN zajmowały się również zwalczaniem spekulacji - co realizowano z różnym efektem przy pomocy organów MO
Dawno temu w Elblągu... mieszkało 89 685 osób
Pierwszego dnia lutego w Elblągu zanotowano dokładnie 89 772 mieszkańców. W ciągu miesiąca do naszego miasta napłynęło 546 osób, a 663 wyprowadziło się z Elbląga. Urodziło się 167 osób, zmarło 137, także pod koniec lutego liczba elblążan wyniosła w końcu 89 685, co oznacza w stosunku do stycznia, że jest nas mniej o 87 osoby. W okręgu elbląskim 419 osób zmieniło lokum (WZ, środa, 05.03.1941 r.).
Cohn Samuel Dawid: wyjątkowy lekarz w czasie zarazy w dawnym Elblągu
Aktualny temat koronawirusa spowodował napisanie tego krótkiego tekstu o leczeniu zarazy w 1831 roku w Elblągu i ukazanie na tym tle sylwetki lekarza i obywatela honorowego Samuela Dawida Cohna - pisze Danuta Thiel-Melerska, muzealniczka z wieloletnim doświadczeniem, mieszkającą obecnie w podelbląskim Nadbrzeżu.
Elbląg z lat 70. i 80. na zdjęciach Czesława Misiuka
Jak wyglądał Elbląg w latach 70 i 80.? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca?
Historia okolic Elbląga: Od Protowa do Lepna (odc. 205)
Dzisiaj w naszym cyklu zapraszamy na wędrówkę po gminie Rychliki. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Protowo, Kiersity i Lepno opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Dawno temu w Elblągu... 36 tysięcy elblążan obejrzało film "Wunschkonzert"
W ostatnich czternastu dniach w godzinach popołudniowych przed kinem "Lichtspielhaus" można było zaobserwować tłumy. Każda dotychczasowa emisja filmu "Wunschkonzert" jest wyprzedana do ostatniego miejsca. Jak przekazało nam kierownictwo kina, żaden wcześniejszy film nie odniósł w Elblągu takiego sukcesu jak właśnie ten.
Elblążanie w latach 70. na zdjęciach Czesława Misiuka (część 2)
Jak wyglądał Elbląg i elblążanie w latach 70.? Jak żyło miasto? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca, wydarzenia i osoby? Dzisiaj publikujemy drugą część zdjęć z ówczesnego życia miasta.
Historia okolic Elbląga: Kończewice (odc. 204)
Dzisiaj w naszym cyklu zapraszamy na wyprawę do Kończewic, wsi znajdującej się w gminie Miłoradz w powiecie malborskim. W latach 1975-98 znajdowała się w granicach województwa elbląskiego.
Jak działacze PZPR delegatów do szkoły partyjnej typowali
30 lipca 1952 r. egzekutywa Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu zajęła się m.in. wytypowaniem kandydatów na Wojewódzką Szkołę Partyjną w Gdańsku. Jakie cechy trzeba było spełnić aby wyjechać z powiatu elbląskiego „na szkołę partyjną” do Gdańska?
Dawno temu w Elblągu... gazety wychwalały hitlerowską młodzież
Wczoraj około południa nasze miasto ogarnął dźwięk fanfar i trąbek. Elbląska Hitlerjugend Bann 279 maszerowała na plac Ericha Kocha na apel - czytamy w elbląskiej prasie z 1941 roku. To kolejny odcinek naszego cyklu "Dawno temu w Elblągu" w nowej formule.
Elblążanie w latach 70. na zdjęciach Czesława Misiuka
Jak wyglądał Elbląg i elblążanie w latach 70.? Jak żyło miasto? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca, wydarzenia i osoby? Zobacz zdjęcia.
Historia okolic Elbląga: Od Nowego Dworu Elbląskiego do Ząbrowa (odc. 203)
Dzisiaj w naszym cyklu odwiedzamy miejscowości z gminy Gronowo Elbląskie i Stare Pole. O ciekawostkach związanych z wsiami Nowy Dwór Elbląski, Ząbrowo i Mojkowo opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Za co można wylecieć z partii
Powody wstępowania mieszkańców powiatu elbląskiego do PZPR w 1952 r. były prozaiczne – chęć uzyskania lepszej pracy lub jakiejkolwiek pracy, aktywna działalność w ZMP, chęć przypodobania się władzom – dominowały powody koniunkturalne. A za co można było „wylecieć” z partii?
Dawno temu w Elblągu... działo się na stadionie
Wraz z upływem 10 lat publikowania na naszej stronie cyklu "Dawno temu w Elblągu" przyszedł czas na zmianę. Odtąd będą pojawiać się tutaj teksty wydawane w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia w gazecie "Westpreußische Zeitung". I choć zapachnie czasami propagandą, historii przecież nie zmienimy... W tym miesiącu przeniesiemy się do roku 1941. Będzie ciekawie. Zapraszamy do lektury.
Zamech na zdjęciach Czesława Misiuka: część 2
Dzisiaj zapraszamy do obejrzenia drugiej części galerii zdjęć z Zakładów Mechanicznych Zamech z lat. 70, które wykonał Czesław Misiuk. Jego bogate archiwum Czytelnikom portEl.pl udostępnia syn Tomasz, również fotograf. Zobacz zdjęcia.
Historia okolic Elbląga: Księżno i Kwietnik (odc.202)
W dzisiejszym odcinku „Historii okolic Elbląga” przenosimy się do gminy Wilczęta w powiecie braniewskim. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Księżno i Kwietnik opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.