Kartek nie było, ale wzrosły ceny
Jak ludzie w powiecie elbląskim i województwie gdańskim komentowali Uchwałę Rządu z 3 stycznia 1953 r. w sprawie zniesienia bonowego zaopatrzenia, regulacji cen, ogólnej podwyżki płac i zniesienia ograniczeń w handlu nadwyżkami produktów rolnych? - przypomina Marcin Ślaski w cotygodniowej publikacji, cytując zapisy bezpieki.
Dawno temu w Elblągu... chłopcy kąpali się w niedozwolonym miejscu
Wczoraj po południu złapano sześciu chłopaków z Zawady (niem. Pangritz Colonie) na kąpieli w niedozwolonym miejscu. Chłopcy kąpieli się w rzece Elbląg na Treideldamm niedaleko Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen). Urwisy czekają właśnie na karę (AZ, sobota, 26.08.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Od Siedliska do Dąbkowa (odc. 176)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z miejscowościami Siedlisko, Karwity i Dąbkowo.
Echa "wypadków gryfickich" w Elblągu
W 1950 r. w powiecie gryfickim doszło do zastosowania przymusu przy egzekwowaniu planowanych dostaw zboża od bogatych chłopów – nazywanych w propagandzie komunistycznej - kułakami. Zadaniem władz partyjnych było uzyskanie odpowiednich kontyngentów rolnych i przygotowanie kolektywizacji wsi. W łamaniu praworządności uczestniczyli pracownicy aparatu administracyjnego i partyjnego, działacze Związku Młodzieży Polskiej, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej, brygady młodzieżowe (nazywane tzw. brygadami lekkiej kawalerii) i tzw. trójki zbożowe.
Dawno temu w Elblągu... przy Rycerskiej powstał ekskluzywny sklep
Przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstraße) naprzeciwko ratusza powstał właśnie okazały budynek należący do pana L. Levy'ego (firma Ph. Wollenberg) i już dziś jego właściciel otworzy w jego pomieszczeniach swój sklep. Już na zewnątrz budynek robi imponujące wrażenie, podobnie jest w środku, gdzie klienci będą mogli podziwiać piękny wystrój, ale także będą zadowoleni z wyposażenia.
Historia okolic Elbląga: Od Ząbrowca do Skowronów (odc. 175)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, przedstawia ciekawostki związane z wsiami: Ząbrowiec, Burdajny i Skowrony.
Ktoś musiał być pierwszy, zawiodła się i została zapomniana
Magdalena Figur urodziła się w 1927 r. w Nowinach koło Dzierzgonia, była przodownicą pracy, pierwszą polską traktorzystką, dziewczyną z polskiego socrealistycznego plakatu „Kobiety na traktory”. Zmarła 17 sierpnia 2007 r. w Kwidzynie w Domu Św. Elżbiety prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek.
Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej
W najbliższy piątek odbędzie się nocna przejażdżka parowcem "Anna" do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). W wycieczce wezmą udział tylko kobiety. Cena wycieczki wynosi 60 fenigów za osobę, z czego 30 fenigów przeznaczone jest na oprawę muzyczną na statku tego wieczora. Wkrótce zostanie puszczna w obieg lista dla osób chętnych (AZ, wtorek, 22.08.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Plajny i Podągi (odc. 174)
W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Godkowo. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Plajny i Podągi opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Szef elbląskiej bezpieki
Wincenty Podłubny mimo, ze otrzymał polskie obywatelstwo w 1949 r., mówił dobrze tylko po rosyjsku. Był klasycznym POP-em tzn. „pełnił obowiązki Polaka". W 1954 r. otrzymał od Egzekutywy KW PZPR w Gdańsku naganę za współżycie z małoletnią siostrą swojej żony, którą wziął na wychowanie (co miało mieć miejsce w 1947 r.) i został przeniesiony do Bydgoszczy, gdzie pracował do końca swojej kariery w aparacie bezpieczeństwa.
Dawno temu w Elblągu... zapalił się komin
W sobotę wieczorem po godz. 20 w domu przy ulicy Rybackiej 21 (niem. Fischerstraße) wskutek nieczyszczenia komina z sadzy doszło do pożaru. Straż pożarna natychmiast pojawiła się na miejscu i podjęła niezbędne czynności (AZ, wtorek, 08.08.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Piskajny i Osiek (odc. 173)
W naszych historycznych wędrówkach po okolicach Elbląga przenosimy się do gminy Godkowo. O historii wsi Piskajny i Osiek opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Od murarza do bezpieczniaka i z powrotem
27 lipca 1945 r. Bolesław Reksa został mianowany na stanowisko Starszego Referenta pełniącego obowiązki kierownika PUBP w Elblągu. Szefem elbląskiego PUBP został dwa lata później, a urzędem tym kierował do stycznia 1948 r. Z zawodu murarz, wykazał się w Elblągu typową dla Polaków zdolnością do kombinowania, co nie zawsze wiązało się z działaniami legalnymi. Nie licowało to z godnością pracownika resortu na stanowisku kierowniczym. W sprawie jego postępowania interweniowała sama Julia Brystygier – dyrektor Departamentu V MBP.
Dawno temu w Elblągu... trwała przebudowa teatru
Przebudowa tutejszego miejskiego teatru szybko posuwa się naprzód. W ostatnich dniach do pracy zatrudniono dodatkowo 25 pracowników. Prace powinny zakończyć się do końca września (AZ, wtorek, 01.08.1893 r.).
Historia okolic Elbląga: Dobry i Bielica (odc. 172)
W naszych historycznych wędrówkach po okolicach Elbląga przenosimy się do gminy Godkowo. O historii wsi Dobry i Bielica opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Jak niewolnicy PRL-u pracowali na Żuławach Wiślanych i w stoczniach Trójmiasta
Powszechna Organizacja „Służba Polsce” funkcjonowała w latach 1948-1955. Została utworzona 25 lutego 1948 r. Pod koniec 1948 r. sam Bolesław Bierut mówił o niej, że jest to „nowa forma organizacyjna, ale nie wątpliwie odgrywa wielką rolę wychowawczą i przyczynia się do odbudowy kraju siłami młodzieży polskiej”.
Dawno temu w Elblągu... rozdawali wodę, bo było gorąco
Zgodnie z wydanym komunikatem od wczoraj na przednim końcu ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) w godz. 16-16.30 i przy Trzeciej Szkole dla Dziewcząt na Wyspie Spichrzów w godz.17.30-18 będzie wydawana woda z hydrantów, tylko do celów użytkowych (AZ, środa, 19.07.1893 r.).
O życiu przed wojną przy lemoniadzie
Dziś brudne rzeczy wrzucamy do pralki, wsypujemy proszek albo inne środki piorące, zamykamy pokrywę i czekamy. Kiedyś pozbywanie się zanieczyszczeń było o wiele bardziej żmudne, nierzadko wymagało krzepy. O tym, jak wyglądało pranie w przedwojennym Elblągu i nie tylko można było posłuchać podczas spotkania "Lemoniada u sióstr Horn", które odbyło się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno – Historycznego.
Historia okolic Elbląga: Brzeziny i Drulity (odc. 171)
Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Pasłęk. O ciekawostkach związanych z wsiami Brzeziny i Drulity opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
„Mercedes”, „Tęcza” i „Jastrząb”, czyli jak werbowali ubecy
Pod koniec 1953 roku liczba tajnych współpracowników (agentów, informatorów, rezydentów) osiągnęła apogeum - 85 tysięcy. Jednakże ta masowość nie przekładała się automatycznie na jakość pracy operacyjnej pracowników bezpieczeństwa oraz agentów i informatorów. Jak PUBP w Elblągu „pracował” z „Jastrzębiem”, „Mercedesem”, „Tęczą”, „Ochotnikiem”, „Nr.25” , „Maćkiem” w styczniu i lutym 1954 r.?