UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Zdjęcia miasta na wystawie w Królewcu

Dawno temu w Elblągu... Zdjęcia miasta na wystawie w Królewcu

2021-04-24 07:00

25 kwietnia w Królewcu (niem. Königsberg) w Messehalle 1 z okazji 25-lecia swojego istnienia Związek Turystyczny organizuje wystawę fotograficzną (przewodniczący właściciel fabryki Herrmann Schultz) [...], podczas której będziemy mogli obejrzeć zdjęcia z całych Prus Wschodnich. Elbląg będzie reprezentował na tej wystawie 100 zdjęć przedstawiających nasze miasto i okolice – pisała elbląska prasa w kwietniu 1929 roku.

Dawno temu w Elblągu... Lodołamacz udrożniał zalew

Dawno temu w Elblągu... Lodołamacz udrożniał zalew

2021-04-17 07:00

Wczoraj wieczorem lodołamacz "Georg" udrożnił trasę z Elbląga do Fromborka (niem. Frauenburg), dotarł aż do Büsterwalde, a dziś około południa powinien dotrzeć do Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk). Mimo ostrej zimy zawsze udawało mu się bez problemów, gdy zachodziła taka konieczność, udrażniać drogi wodne. Po udrożnieniu elbląskich tras wodnych ożywi się z pewnością komunikacja żeglugowa. Wielu armatorów i firm zbożowych czekało długo na otwarcie sezonu żeglugowego – pisała w kwietniu 1929 gazeta „Elbinger Tageblatt”.

Dawno temu w Elblągu...jeżdżono konno po Zalewie Wiślanym

Dawno temu w Elblągu...jeżdżono konno po Zalewie Wiślanym

2021-04-10 07:00

Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka naszego cyklu Dawno temu w Elblągu... O czym pisały gazety w kwietniu w 1929 roku?

Dawno temu w Elblągu...planowano budowę mostu

Dawno temu w Elblągu...planowano budowę mostu

2021-04-03 07:00

Pomiędzy drugą i trzecią ulicą Niską (rejony dzisiejszej ulicy Pływackiej) a także na przystanku przy budynku dworca Angielski Zdrój (niem. Englisch Brunnen, dzisiejszy dworzec Elbląg Zdrój) będą kładzione tory. W planach jest wybudowanie masywnego mostu kolejowego u wejścia do portu. Zamierzenie to zostało podane do wiadomości w dziale gospodarczym naszej gazety. Stanowisko w tej sprawie, ewentualne wątpliwości interesanci i mieszkańcy mogą składać w trzecim rewirze policji przy ulicy Browarnej 12 (niem. Ziesestrasse)  - pisała gazeta "Elbinger Tageblatt" w kwietniu 1929 r. 

Dawno temu w Elblągu... Remontowano ulicę Truso

Dawno temu w Elblągu... Remontowano ulicę Truso

2021-03-27 07:00

Przy ulicy Truso (niem. Trusostrasse, dzisiejsza Mickiewicza) u zbiegu z ulicą Hindenburga (niem. Hindenburgstrasse, dzisiejsza Bema) trwają prace drogowe. Z powodu przymusowego wstrzymania prac w wyniku trwającej zimy ten odcinek ulicy był szczególnie uciążliwy dla ruchu pieszych ze swiomi prowizorycznymi chodnikami i leżącą stertą materiałów budowlanych. Z tym większą radością spotka się wiadomość odnośnie naprawy ulicy w tym miejscu [...] - pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” 24 marca 1928 r.

Dawno temu w Elblągu…. Ponad 1000 uczniów ukończyło szkołę

Dawno temu w Elblągu…. Ponad 1000 uczniów ukończyło szkołę

2021-03-20 07:00

Egzaminy w szkołach wyższych już się zakończyły, średnich jeszcze trwają, w szkołach ludowych trwają prace nad świadectwami dojrzałości. Ponad 1000 uczniów i uczennic opuści przed świętami szkołę i wkroczy w życie. I tak szkoły średnie i ludowe zakończy 491 chłopców i 452 dziewczęta. Do tego dochodzi jeszcze 24 abiturientów z liceum, 13 z realnego gimnazjum i 15 z Państwowego Gimnazjum. Łącznie szkołę ukończy ponad 1000 uczniów – pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” 20 marca 1928 r.

Dawno temu w Elblągu… Teatr zapraszał na premierę

Dawno temu w Elblągu… Teatr zapraszał na premierę

2021-03-06 07:00

Dziś wieczorem na deskach elbląskiego teatru zobaczymy premierę komedii "Czuli krewni" Rodericha Benedixa [niemiecki komediopisarz, aktor i dyrektor teatru, urodzony 21 stycznia 1811 roku w Lipsku, zmarły 26 września 1873 roku tamże - Wikipedia]. W środę wieczorem zobaczymy z kolei zamiast sztuki "Rzemiosło pani Warren", która została odwołana z powodu choroby pani Kissling, sztukę "1200" za bardzo niską opłatę od 1,20 do 0,10 marki. W czwartek nie ma w programie żadnej sztuki a w piątek w programie "Ciocia Jutta i Kalkutta" - pisała gazeta "Elinger Tageblatt" w marcu 1928 r.

Dawno temu w Elblągu... był amerykański pułkownik

Dawno temu w Elblągu... był amerykański pułkownik

2021-02-27 08:00

Amerykański pułkownik Simons, znany pisarz, twórca książki "Jak Europa bez Ameryki doszła do pokoju", przebywał wczoraj ze swoją córką gościnnie w hotelu Stadt Elbing. Pułkownik Simnos odwiedził najpierw Gdańsk (niem. Danzig), a potem tereny wokół Wisły […].  - pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” w lutym 1928 roku.

Zamechowska Izba Tradycji i Pamięci: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Zamechowska Izba Tradycji i Pamięci: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

2021-02-22 07:00

W maju 2020 roku minęło 30 lat od przekształceń własnościowych Zamechu, na majątku materialnym i intelektualnym, gdy powołane zostały do życia ABB Zamech Ltd. oraz Elbląskie Zakłady Mechaniczne ELZAM sp. z o.o. Po latach możemy śmiało stwierdzić, że prywatyzacja Zamechu, bo tak powszechnie nazywano proces przekształceń własnościowych tego przedsiębiorstwa, okazała się niezwykle udanym przedsięwzięciem. Ta swoista „inkarnacja” wielkiego państwowego kombinatu przemysłowego zapewniła Zamechowi trwającą do dziś wdzięczną pamięć mieszkańców naszego miasta. Szkoda tylko, że w trakcie mających miejsce trzy dekady temu zmian organizacyjno-prawnych przepadły gdzieś zbiory Zakładowej Izby Tradycji i Pamięci Zamechu. Niniejszy felieton przybliża jej historię i wznawia poszukiwania tego, co być może po niej ocalało.

Dawno temu w Elblągu… odbył się bal maskowy Związku Nadreńskiego

Dawno temu w Elblągu… odbył się bal maskowy Związku Nadreńskiego

2021-02-20 07:00

Sobotni bal maskowy Nadreńczyków, oczekiwany z tak wielką niecierpliwością, przebiegł bardzo uroczyście i w miłym nastroju. […] Zamaskowane postacie, w kolorowych i świecących ubraniach, zmierzały w sobotę w godzinach wieczornych do Resursy Mieszczańskiej. Tuż przed wejściem uczestnicy balu, wiązali sobie z tyłu głowy maski, dopiero wtedy mogli wejść do środka książęcej rezydencji, podziwiani przez stojących na zewnątrz gapiów. […] - pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” w lutym 1928 roku.

Jak zdobywano Elbing  (76. rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną)

Jak zdobywano Elbing (76. rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną)

2021-02-10 07:00

23 stycznia 1945 r. grupa sowieckich czołgów przejechała przez niemiecki Elbing. To był swoisty prolog walk o miasto. Zacięta bitwa zakończyła się 10 lutego upadkiem miasta. Kilka dni po tej dacie likwidowano jeszcze pojedyncze gniazda obrony...

Dawno temu w Elblągu… gubiono rzeczy w tramwajach

Dawno temu w Elblągu… gubiono rzeczy w tramwajach

2021-02-06 07:00

W Elblągu mamy wiele zapominalskich pasażerów. Szczególnie dotyczy to kobiet. Kto kiedyś odwiedził biuro rzeczy znalezionych w siedzibie elbląskich tramwajów, zdziwił się na pewno, ile i jakie można znaleźć tam rzeczy, które zostały znalezione w naszych tramwajach - pisała elbląska prasa w 1928 r.

Dawno temu w Elblągu… świętowano 110-lecie winiarskiej firmy

Dawno temu w Elblągu… świętowano 110-lecie winiarskiej firmy

2021-01-30 07:00

Tutejsza firma winiarska P.H. Müller będzie obchodzić w tym roku 110-lecie swojego istnienia. Firma cieszy się nie tylko w Elblągu lecz także w całej naszej prowincji dobrą sławą. Nieruchomość, w której się znajduje, dom ze ścianą szczytową przy ulicy Stary Rynek 14 (niem. Alter Markt), jest jednym z najpiękniejszych najstarszych budynków na Starym Mieście – czytamy w elbląskiej prasie z 1928 roku.

Dawno temu w Elblągu… Uruchomiono tramwaj linii nr 3

Dawno temu w Elblągu… Uruchomiono tramwaj linii nr 3

2021-01-23 07:00

W tym roku powiększona zostanie sieć elbląskich linii tramwajowych poprzez wprowadzenie nowej linii nr 3. Nowa linia będzie jeździć przez Zewnętrzną Groblę Młyńską (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta) do ulicy Górskiej (dzisiejsza Górnośląska, niem. Bergstraße) i gdy będzie to możliwe do ulicy Kościuszki (niem. Wittenfelderstraße) – pisała elbląska prasa w 1928 roku.

Dawno temu w Elblągu... świętowano 130-lecie Resursy Humanitas

Dawno temu w Elblągu... świętowano 130-lecie Resursy Humanitas

2021-01-16 07:00

W tym miesiącu najstarsza kulturalna instytucja w naszym mieście Resursa Humanitas obchodzi uroczystość 130-lecia istnienia. Godło resursy czyli uniesione do złożenia przysięgi dłonie oznacza, że instytucja ta upatruje swój cel w pielęgnowaniu wiernej przyjaźni i spotkań towarzyskich, a jej interesująca […] historia jest dowodem na to, że cel ten służący wyżej wymienionym ideałom zawsze obowiązywał - czytamy w elbląskiej prasie z 1928 roku. Resursa Humanitas (zwana popularnie Kasynem) mieściła się przy dzisiejszym parku Planty.

Dawno temu w Elblągu… obchodzono jubileusz 60-lecia fabryki pieców

Dawno temu w Elblągu… obchodzono jubileusz 60-lecia fabryki pieców

2021-01-09 07:00

Fabryka pieców H. Monath została założona w 1868 roku przez ojca i brata obecnego właściciela Hermanna Monath. Z małej fabryki rozwinęła się w znaczącą firmę przemysłową. Ze swoją powierzchnią wielkości 500 mkw jest to największa fabryka pieców w południowo-wschodnich Prusach – pisała elbląska prasa w 1928 roku.

Dawno temu w Elblągu... Sypali chodniki popiołem

Dawno temu w Elblągu... Sypali chodniki popiołem

2021-01-02 07:00

Wskutek utrzymującego się mrozu ulice stały się tak śliskie, że znów istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Przypominamy więc właścicielom nieruchomości o obowiązku sypania chodników przed posesjami popiołem lub piaskiem, żeby uniknąć wypadków. Sprzeniewierzenie się tym nakazom może mieć nieprzyjemne skutki. Jeśli dojdzie bowiem do nieszczęśliwego wypadku na chodniku wskutek poślizgnięcia się, odpowiada za to właściciel danej posesji – przypominała gazeta „Elbinger Tageblatt” 4 stycznia 1928 roku.

Jak powstawał Kanał Elbląski

Jak powstawał Kanał Elbląski

2020-12-27 11:02

- Już w 1845 r. zwodowano pierwszą barkę przystosowaną do rejsów po kanale. Jeszcze nie było kanału, a już w prywatnych stoczniach szkutnicy budowali jednostki dla przewoźników. Pięć lat później ruszył pierwszy odcinek kanału z Ostródy do wsi Karczemka. Stamtąd, kamiennym traktem, towary transportowano wozami do Elbląga - mówi Sławomir Dylewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego "Navicula". Z pasjonatem naszego kanału rozmawiamy o jego początkach.

Dawno temu w Elblągu… W Szkole Cesarzowej Wiktorii obchodzono święta

Dawno temu w Elblągu… W Szkole Cesarzowej Wiktorii obchodzono święta

2020-12-26 07:00

Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii (dzisiaj mieści się tu I LO – red.) zaprosiła wczoraj wieczorem mieszkańców na przedstawienie bożonarodzeniowe. Jest to tradycja, która stała się w niektórych placówkach oświatowych zwyczajem, a mianowicie, że uczniowie i uczennice zbierają się razem w przedświątecznym nastroju, by w kręgu rodziców i przyjaciół poczuć przedsmak tego wspaniałego święta. Także więc szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii sprawiła wiele radości swoim uczennicom. – informowała gazeta „Elbinger Tageblatt” z 1925 roku.

Dawno temu w Elblągu… otwarto cukiernię po przebudowie

Dawno temu w Elblągu… otwarto cukiernię po przebudowie

2020-12-19 07:00

Cukiernia Bendig przy ulicy Studziennej (niem. Wilhelmstraße) otworzyła wczoraj wieczorem swoje podwoje w zupełnie nowej wspaniałej odsłonie. Przebudowa trwała prawie pół roku. Wiele pracy i starań kosztowało stworzenie tak miłego dla odwiedzających gości miejsca. Pierwsze wrażenie jest zawsze najbardziej miarodajne. Można je podsumować słowami: nastrojowo i przytulnie – informowała gazeta „Elbinger Tageblatt” w wydaniu z 11 grudnia 1925 r.

FotoreportEl

TAJEMNICZE CHYBA GOTYCKIE DRZWI

Zostań fotoreportElem

TAJEMNICZE CHYBA GOTYCKIE DRZWI (fot. BolesławCzechowski)
Reklama