"Zbyt duże zagęszczenie w klasach odbija się niekorzystnie na pracy szkolnej" (Głos z przeszłości, odc. 4)
"Pilna jest sprawa właściwej opieki lekarskiej i higienicznej nad dziećmi. Należy zwiększyć ilość etatów higienistek szkolnych. Młodzież szkolna powinna otrzymywać większą opiekę ze strony Ośrodków Zdrowia" – pisała prasa o elbląskim szkolnictwie w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... wieści z frontu
Kupiec Dyck, który odbywa w tutejszym areszcie karę z powodu fałszerstw weksli, na swój wniosek za dobre sprawowanie został zwolniony z więzienia, aby potem jako dobrowolny ochotnik wziąć udział w działaniach wojennych - informowała elbląska prasa we wrześniu 1914 roku.
„Basen slipowy został całkowicie zabezpieczony przed powodzią” (Głos z przeszłości, odc. 3)
„W okresie poprzednich powodzi na terenie Elbląga woda zalewała basen slipowy, wyrządzając tam poważne straty. Pracownicy oddziału technicznego GUM w Elblągu, pragnąc uczcić 70-lecie urodzin tow. Stalina, postanowili wykonać wał ochronny wzdłuż basenu” – pisała elbląska prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... Napaść na Moście Wysokim
Gdy wczoraj wieczorem w godz. 21-22 rządowy sekretarz budowlany I. wracał do swojego znajdującego się przy ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Straße) mieszkania, na Moście Wysokim został zaatakowany przez pewnego rzezimieszka. Otrzymał tak mocny cios w twarz, że upadł na ziemię, a brutal zaczął go kopać. Gdy stanął na nogi, podszedł drugi mężczyzna, który również rzucił się na niego. Gdy na miejscu pojawiła się policja, dwaj brutale zdążyli się już oddalić. Jeden na swoim rowerze. Zostali jednak zaraz złapani i doprowadzeni na policję. Pan I. doznał poważnych obrażeń głowy tak, że musiał udać się jeszcze wczorajszego wieczora do lekarza - pisała elbląska prasa w sierpniu 1914 r.
"Świetlice mogą zlikwidować zgubne wpływy karczmy" (Głos z przeszłości, odc. 2)
"Wielu jeszcze robotników nie rozumie korzyści, jakie daje przeczytanie książki czy kilkugodzinny pobyt w świetlicy przy kulturalnej rozrywce. Za braki w pracy świetlicowej winę ponoszą głównie świetlicowi" - pisała prasa o elbląskich świetlicach w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu…Odwiedziny królewskiej pary
Turyści z Krynicy (niem. Kahlberg) mieli przyjemność powitać parę królewską w kurorcie. Niestety para zatrzymała się tylko na chwile w Krynicy, nie udając się na zwiedzanie kurortu - informowała elbląska prasa w lipcu 1914 roku.
„Łobuzerskie elementy niszczyły instalacje oświetleniowe” (Głos z przeszłości, odc. 1)
Na portEl.pl rozpoczynamy nowy cykl, w którym na wyrywki sprawdzamy, jakie informacje o Elblągu mogliśmy dawniej znaleźć w powojennej prasie. Na warsztat bierzemy "Głos Wybrzeża", a startujemy w roku 1950. Co o mieście pisała ówczesna prasa?
Dawno temu w Elblagu…Victoria zagrała z Concordią
- 19 lipca o godz. 14.30 na placu sportowym przy ulicy Truso (niem. Trusostraße, dzisiejsza ulica Mickiewicza) odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy pierwszym składem Concordii Königsberg a pierwszym składem Victorii - informowała elbląska prasa w czerwcu 1914 r.
Dawno temu w Elblągu…Pływacy rywalizowali w rzece
- Związek Pływacki, podobnie jak w ubiegłych latach, organizuje zawody pływackie po rzece Elbląg. Zawody zaplanowane są na ostatnią niedzielę miesiąca. Odcinek, jaki będą mieć do przepłynięcia zawodnicy, wynosi 2000 metrów - pisała elbląska prasa w lipcu 1914 roku.
Dawno temu w Elblągu… Świętowano początek wakacji
Z dzisiejszym dniem rozpoczęły się wakacje. Z książkami w ręku lub pod pachą można było zobaczyć dziś dzieci małe i duże wędrujące ulicami miasta, rozprawiające w drodze o zaplanowanych podróżach i wycieczkach podczas tego błogiego czasu leniuchowania - pisała elbląska prasa w lipcu 1914 roku.
Dawno temu w Elblągu...Pożegnano przewodniczącego Elbląskiego Koła Śpiewaczego
Od lata 1912 roku w domu przy placu Fryderyka Wilhelma 10 (niem. Friedrich Wilhelm Platz) na pierwszym piętrze po lewej utworzono punkt lekarski, w którym królewski lekarz okręgowy w środy przed południem o godz. 11 przyjmuje osoby obu płci chorujące na choroby weneryczne, zgłaszające się dobrowolnie - informowała elbląska prasa w czerwcu 1914 roku.
Dawno temu w Elblągu... Wielkie nieszczęście na rzece
Okropną śmiercią zginęli we wczorajszą niedzielę po południu ojciec ze swoją rodziną podczas wycieczki na rzece Elbląg. Łódź wywróciła się i sześć z siedmiu osób znajdujących się na niej utonęło - informowała elbląska prasa w czerwcu 1914 roku.
Dawno temu w Elblągu... Samolotem w Karkonosze
Niedawno uruchomiono połączenie z Elbląga w Karkonosze (niem. Riesengebirge) i na Śląsk (niem. Schlesien). Samolot statruje o godz. 9.35 w Elblągu i po drodze zatrzymuje się w Gdańsku (niem. Danzig) (godz. 10.20), w Słupsku (niem. Stolp) (godz. 11.25), Szczecinie (niem. Stettin) (godz.13), Wrocławiu (niem. Breslau) (godz. 16.05), a następnie przybędzie do Jeleniej Góry (niem. Hirschberg) o godz. 17.45. Stamtąd można udać się na Śląsk. Samolot wyrusza z Jeleniej Góry, zatrzymując się w Nysie (niem. Neisse) o godz. 19.05, a następnie w Gliwicach (niem. Gleiwitz) o godz. 20 – pisała elbląska prasa w czerwcu 1929 roku.
Dawno temu w Elblągu… Doszło do zwolnień w zakładach Schichaua
Dziś z powodu braku pracy z zakładów Schichaua miało zostać zwolnionych 250 pracowników. Jednak wskutek złożonego przez zainteresowane kręgi sprzeciwu w rządzie, w tej chwili zwolniono 100 pracowników. Jak udało nam się dowiedzieć, nowe kierownictwo zakładów Schichaua ma zamiar zredukować liczbę pracowników do około 2000. Ponieważ wcześniej w zakładach Schichaua pracowało około 6000 ludzi, można sobie wyobrazić jak pod względem gospodarczym odbije się na naszym mieście – pisała elbląska prasa w czerwcu 1929 roku, czasach wielkiego światowego kryzysu gospodarczego.
Dawno temu w Elblągu... obchodzono jubileusz apteki pod złotym orłem
Apteka "Pod złotym orłem" przy ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) świętuje 230. rocznicę istnienia, a jej właściciel pan Ernst Schwenke, w tym roku obchodzi również 30-lecie pracy w zawodzie aptekarza - pisała elbląska prasa w czerwcu 1929 roku.
Dawno temu w Elblągu... Otto Komnick dał popis na rzece
Bardzo interesujący pokaz można było obejrzeć w ostatnich dniach na rzece Elbląg. Znany elbląski sportowiec Otto Komnick testował swoją najnowszą motorówkę, która ma zamiar tu, na Wschodzie, brać udział w wyścigach. Motorówka nosi imię "O-keh" i została zbudowana w znanej stoczni Engelbrechta w Berlinie - pisała elbląska prasa w maju 1929 roku.
Dawno temu w Elblągu... Immatrykulacja w Akademii
W środę odbyła się uroczysta immatrykulacja w Akademii Pedagogicznej. Spośród 48 przyjętych do Akademii studentów, 21 pochodzi z Gdańska (niem. Danzig), a jeden z Kłajpedy (niem. Memel) - pisała elbląska prasa w maju 1929 roku.
Dawno temu w Elblągu... Nowy dyrektor w Akademii Pedagogicznej
W wtorek w auli Akademii Pedagogicznej, której podium zostało odświętnie przyozdobione kwiatami, odbyło się uroczyste powitanie nowego dyrektora placówki, prof. dr. Friedricha. Wszystkie miejskie, państwowe i kościelne placówki wysłały na uroczystość swoich przedstawicieli. Licznie zjawili się także przedstawiciele ciała pedagogicznego jak i studenci – pisała elbląska prasa w maju 1929 r.
Dawno temu w Elblągu...Wioślarze inaugurowali sezon
Jutro przed południem o godz. 10 łodzie wszystkich elbląskich klubów wioślarskich i drużyn kajakarskich wspólnie wypłyną na wody rzeki Elbląg, by zainaugurować nowy sezon. Łodzie wypłyną ze stanowiska F. Schichaua w kierunku mostu kolejowego - informowała elbląska prasa w maju 1929 roku.
Dawno temu w Elblągu... Tak wyglądał dzień targowy
Mimo pierwszego dnia miesiąca na targu nie było tłoku. Oferta towarowa była dość bogata. Brakowało jedynie masła. Za funt trzeba było zapłacić 1,40-1,50 marek. Jajka kosztowały 8-9 fenigów za sztukę. Ceny za świeże i starsze owoce bez zmian. Również ceny mięsa były takie jak wcześniej - informowała elbląska prasa w maju 1929 roku.